"Miodowe lata". Najlepsze sceny z kultowego serialu! [WIDEO+ZDJĘCIA]

Krzysztof Połaski
Krzysztof Połaski
"Miodowe lata" to serial, który śmiało można już nazwać kultowym! Zobaczcie najlepsze sceny! media-press.tv
"Miodowe lata" to serial, który śmiało można już nazwać kultowym! Zobaczcie najlepsze sceny! media-press.tv
Są seriale, do których można wracać bez przerwy. To, że zostały powtórnie wyemitowane już dziesiątki razy nie ma żadnego znaczenia, gdyż za każdym razem bawią dokładnie tak samo. Właśnie do takich produkcji należą „Miodowe lata”!

CZYTAJ TAKŻE:

"Jezioro marzeń", czyli serial o nastolatkach, których pokochał cały świat. Jak się zmienili? [GALERIA]
"Aniołki Charliego". Najseksowniejsze agentki lat 70. Jak wyglądają po latach? [GALERIA]
"Dynastia". Blichtr, władza, seks i wielkie pieniądze! Jak wyglądają Carringtonowie po latach? [GALERIA]

Nie udawajcie, że nie pamiętacie! Tego serialu nie da się zapomnieć, a Cezary Żak i Artur Barciś już chyba zawsze będą kojarzeni jako Karol Krawczyk i Tadeusz Norek. Panowie tworzyli na ekranie tak niedobrany duet, że nie sposób było ich nie pokochać. Poza tym doskonale było widać, że poza serialem także świetnie się dogadują, chemia między nimi wręcz wylewała się z ekranu.

„Miodowe lata” na antenie Polsatu zadebiutowały 13 października 1998 roku. Produkcja doczekała się 9 sezonów, liczących łącznie 131 odcinków. Co ciekawe, serial powstał na licencji amerykańskiego sitcomu z lat pięćdziesiątych pt. „The Honeymooners”. Początkowe odcinki opierały się na amerykańskim oryginale, lecz później twórcy zaczęli tworzyć również całkowicie autorskie scenariusze. Być może niektórzy nie są tego świadomi, ale „Miodowe lata” to nie tylko sitcom, ale też… teatr telewizji! Wszystkie odcinki serialu były nagrywane na deskach Teatru Żydowskiego w Warszawie, gdzie obrotowa scena ułatwiała zmianę scenografii, a całości towarzyszyła publiczność! Większość odcinków serialu wyreżyserował Maciej Wojtyszko, a w innych zastąpili go Maciej Strzembosz, Agnieszka Glińska, Marcin Sosnowski, Rafał Sabara i Wojciech Adamczyk.

KRAWCZYK, NOREK, KURSKI I INNI

Serial opowiadał historię dwóch przyjaciół: tramwajarza Karola Krawczyka (Cezary Żak) i kanalarza Tadeusza Norka (Artur Barciś), którzy mieszkają w kamienicy na warszawskiej Woli. Panowie, chociaż mają zupełnie różne charaktery (a i fizycznie znacznie się różnią), wciąż śnią o wielkiej fortunie i sukcesie życiowym, przez co wpadają w przeróżne tarapaty. A wszystko to muszą dzielnie znosić ich żony, Alina Krawczyk (Agnieszka Pilaszewska / Katarzyna Żak) i Danuta Norek (Dorota Chotecka-Pazura).

Za sukcesem „Miodowych lat” bezapelacyjnie stoją Cezary Żak i Artur Barciś. Obydwaj stworzyli kreacje, jakich się nie zapomina i do jakich widzowie przez lata będą wracać. Doskonały komediowy duet, potrafiący rozchmurzyć chyba nawet największych ponuraków. Ale „Miodowe lata” to także bardzo charyzmatyczne postacie drugoplanowe, jak chociażby szef ZTM, dyrektor Marszałek (Marek Barbasiewicz) czy patologiczny sąsiad recydywista Roman Kurski (Waldemar Obłoza). Nie mówiąc o już o najbardziej stereotypowej teściowej na świecie, którą perfekcyjnie zagrała Marta Lipińska.

DWIE ALINY

Siłą produkcji była także Agnieszka Pilaszewska, brawurowo wcielająca się w ciepłą i spokojną Alinę Krawczyk, lecz aktorka po ponad 90 odcinkach postanowiła odejść z serialu. Wokół jej odejścia była sporo kontrowersji, szczególnie, że została zastąpiona przez prawdziwą żonę Cezarego Żaka, Katarzynę, która niestety niezbyt sprawdziła się w tej roli. Po latach, w jednym z wywiadów, Agnieszka Pilaszewska ujawniła kulisy swojego odejścia:

Zdecydowałam się na założenie rodziny i propozycje grania w serialach przychodziły do mnie za każdym razem w momencie, kiedy nie miałam żadnych innych ofert. Chodziło o pieniądze. To były ciężkie finansowo czasy, nie mieliśmy jeszcze swojego kąta w Warszawie. Nie znałam scenariusza „Miodowych lat", producent pokazał mi jeden odcinek z oryginału, ramotkę z lat 50. Potem się okazało, że to świetna przygoda. Telewizja Polsat ciągle powtarza ten sitcom, a to znaczy, że ludzie chcą go oglądać. Ale harówa przy nim była, nie powiem, tydzień pracy uwieńczony całodziennym nagraniem. A potem chyba dostałam szajby, skoro mnie wyrzucili.

Do sprawy, w innym wywiadzie, odniósł się także Artur Barciś:

To była bardzo dramatyczna i trudna decyzja. Kontynuowanie serialu z Agnieszką Pilaszewską było niemożliwe (o czym nie chcę pisać) i Polsatowi wydało się, że jeśli żonę Karola zagra żona aktora grającego główną rolę, to będzie najwłaściwsze wyjście z sytuacji. Wyszło, jak wyszło, ale i tak uważam, że Kasia zachowała się bardzo bohatersko, podejmując wyzwanie. Agnieszka wielokrotnie deklarowała, że nie chce już grać w ML i producenci przychylili się do jej prośby. Nie ujmując nic z talentu "pierwszej Alinki", ma bardzo trudny charakter, więc z drugą pracowało się lepiej.

KRAWCZYK MPK

Niektóre elementy „Miodowych lat” funkcjonują już jako autonomiczne elementy popkultury, jak np. rapujący Karol Krawczyk i jego słynne „Dzisiaj rano niespodziane / Znów Alina włącza pranie / Pralka brzęczy, ona jęczy / Wszystko dźwięczy, to mnie męczy”, które pojawiło się w jednym z odcinków. Fragment ten został już wielokrotnie przerabiany przez internautów, którzy miksowali go ze zwrotkami prawdziwych raperów. Efekty ich prac najłatwiej znaleźć pod wiele mówiącym hasłem Krawczyk MPK.

„Miodowe lata” zakończyły swoją emisję w styczniu 2014 roku, gdzie w ostatnim odcinku w końcu do rodzin Krawczyków i Norków uśmiechnęło się szczęście. Serial jeszcze w tym samym roku doczekał się swojej, wyprowadzonej z teatru w plener, kontynuacji pt. „Całkiem nowe lata miodowe”, jednak produkcja już nie miała tej świeżości, poczucia humoru i klimatu, więc zrealizowany tylko 17 odcinków i zamknięto projekt.

GDZIE OGLĄDAĆ „MIODOWE LATA” ONLINE?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na telemagazyn.pl Telemagazyn