"Przypadek". Kazimiera Nogajówna nie żyje. Miała 89 lat. Aktorka była matką dziennikarki Ewy Wanat

Krzysztof Połaski
Krzysztof Połaski
Przykre wiadomości z aktorskiego świata. Nie żyje Kazimiera Nogajówna. Ceniona aktorka miała 89 lat. Artystka była matką znanej dziennikarki, Ewy Wanat.fot. Polska Press
Przykre wiadomości z aktorskiego świata. Nie żyje Kazimiera Nogajówna. Ceniona aktorka miała 89 lat. Artystka była matką znanej dziennikarki, Ewy Wanat.fot. Polska Press
Przykre wiadomości z aktorskiego świata. Nie żyje Kazimiera Nogajówna. Ceniona aktorka miała 89 lat. Artystka była matką znanej dziennikarki, Ewy Wanat.

Kazimiera Nogajówna nie żyje. Jedna z najbardziej cenionych polskich aktorek teatralnych miała 89 lat. Przez większość swojej kariery była związana z Teatrem Nowym w Poznaniu. Dzisiaj koledzy pożegnali ją następującym wpisem:

Dotarła dziś do nas smutna wiadomość - zmarła Kazimiera Nogajówna, aktorka Teatru Nowego w latach 1983-2003. Kazimiera „Kaja” Nogajówna debiutowała w 7 października 1953 roku w spektaklu TOR PRZESZKÓD w reżyserii Stanisława Cegielskiego w Teatrze Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. Występowała na scenach teatrów w Kaliszu, Częstochowie, Kielcach, Szczecinie, Łodzi, Bydgoszczy i przede wszystkim w Poznaniu, gdzie grała w latach 1960-1974 (Teatry Dramatyczne oraz Teatr Polski), a następnie w latach 1983-2003 (Teatr Nowy).

[facebook]https://www.facebook.com/teatrnowypoznan/posts/pfbid03QtjPxNmTQ5eXKJkjz1bRcEajqWhnLQMgR4Lim3gMNcs2yFpKDg7mSshceCdYt4vl;post[/facebook]

O śmierci Kazimiery Nogajówny jako pierwszy poinformował ksiądz Andrzej Luter, który napisał w mediach społecznościowych:

Zmarła KAZIMIERA NOGAJÓWNA, świetna aktorka, przez większość swojego życia artystycznego związana z Teatrem Nowym w Poznaniu. Żyła 89 lat. Laureatka wielu nagród za kreacje sceniczne.
W filmie występowało rzadko.
Ale jej rola w legendarnych, dla mnie pokoleniowych, "Aktorach prowincjonalnych" Agnieszki Holland zapada w pamięć. Zagrała aktorkę Hankę.
Poniżej wspomina pracę przy tym filmie.
Można zagrać niewiele na ekranach i być zapamiętanym.....

[facebook]https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=3168816029997582&id=100006076486785;post[/facebook]

Wpis skomentowała sama Agnieszka Holland, która tak wspomina aktorkę:

Piękna, zdolna aktorka i bardzo ciekawa kobieta. Bardzo żałuje, ze się z nią już później nie spotkałam… moja Muza. Widziałam niedawno po latach ten film i uderzyło mnie jak nowocześnie Ona tam grała…

Fani kina właśnie dzięki Agnieszka Holland poznali Kazimierę Nogajównę. Aktorka stworzyła u cenionej reżyserki zapadającą w pamięć kreację Hanki w "Aktorach prowincjonalnych". Później zagrała jeszcze małą rolę w "Przypadku" Krzysztofa Kieślowskiego, a także pracowała z Feliksem Falkiem przy filmie "Był jazz".

Kazimiera Nogajówna zmarła 7 sierpnia 2022 roku. Prywatnie aktorka była matką znanej i cenionej dziennikarki, Ewy Wanat.

Sprawdź program tv na stronie Telemagazyn.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak Disney wzbogacił przez lata swoje portfolio?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na telemagazyn.pl Telemagazyn