Złap mnie, jeśli potrafisz - film, recenzja, opinie, ocena

Redakcja Telemagazyn
Redakcja Telemagazyn
"Złap mnie, jeśli potrafisz" (fot. AplusC)AplusC
"Złap mnie, jeśli potrafisz" (fot. AplusC)AplusC
Dzięki niezwykłym zdolnościom do podrabiania podpisów na czekach Frank Abagnale gromadzi fortunę wartą miliony dolarów. Agent FBI Carl Hanratty próbuje za wszelką cenę dopaść oszusta.

NASZA OCENA: 4/5

Autentyczna historia prawdziwego oszustwa – tak reklamowano film Stevena Spielberga. I rzeczywiście Frank Abagnale Jr. (Leonardo DiCaprio) to postać prawdziwa – młody mężczyzna, który w przeciągu kilku lat zdołał naciągnąć banki, linie lotnicze i inne instytucje na blisko 4 mln dolarów (a w latach 60. była to ogromna suma).

Dzięki sfałszowanym świadectwom i dyplomom podawał się za pilota linii Pan Am, lekarza, uniwersyteckiego wykładowcę, a nawet pomocnika prokuratora generalnego. Stał się też najmłodszą osobą na liście przestępców najbardziej poszukiwanych przez FBI. Człowiekiem, który go ścigał przez cały ten czas i w końcu doprowadził przed oblicze sprawiedliwości, był agent Joe Shea (w filmie nazywa się Carl Hanratty, w tej roli Tom Hanks). To on także dostrzegł w Abagnale’u zagubionego młodego człowieka, którego warto uratować.

„Złap mnie, jeśli potrafisz” to jeden z najlepszych filmów Spielberga: spokojny, stonowany, choć nie pozbawiony także elementów sensacyjnych (w końcu bohaterami są oszust i ścigający go agent FBI), a nawet humorystycznych. Bo ten film nie opowiada tylko o pościgu Hanratty’ego za przestępcą, ale przede wszystkim o pościgu za utraconym szczęściem. Czym jest to szczęście, Abagnale do końca nie wie. Utracił je, gdy rodzice się rozwiedli i rodzina przestała istnieć. Zdobywa pieniądze, duże pieniądze, ale okazuje się, że one mogą przyciągnąć najwyżej tłumy panienek. W końcu okazuje się, że najbliższą mu osobą jest... ścigający go agent FBI i to dzięki niemu w końcu Frank wyjdzie w życiu na prostą.

Film dostał dwie nominacje do Oscara: dla najlepszego aktora drugoplanowego (Christopher Walken) i za muzykę.

Film sensacyjny USA 2002, reż. Steven Spielberg

WRÓĆ DO PROGRAMU TV

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na telemagazyn.pl Telemagazyn