Igor - opowieść o aktorze

Polska 1997

Aktor Igor Przegrodzki opowiada o swoim życiu i miłości do teatru, trudzie pracy nad rolą, tęsknocie za następną premierą i o żalu, że teatr jest sztuką ulotną.

  • Czas trwania: 60 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Igor - opowieść o aktorze w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Aktor Igor Przegrodzki opowiada o swoim życiu i miłości do teatru, trudzie pracy nad rolą, tęsknocie za następną premierą i o żalu, że teatr jest sztuką ulotną. Jego wspomnienia dopełniają wypowiedzi i relacje osób, które z nim współpracowały i przyjaźniły się: Marii Dębicz, Bogusława Danielewskiego, Jerzego Grzegorzewskiego, Gustawa Holoubka, Jana Englerta, Macieja Englerta, Macieja Wojtyszki, Wiesława Wodeckiego i Radosława Piwowarskiego.

W Wilnie w 1944 roku Igora Przegrodzkiego przyjęto do Studia Dramatycznego przy tamtejszym Teatrze Polskim. Już po roku zadebiutował na scenie, od razu dużą rolą: zagrał Freda w "Pigmalionie" Bernarda Shawa, wraz z Hanną Skarżanką. Po opuszczeniu Wilna znalazł się w Toruniu. Otrzymał angaż do Teatru Ziemi Pomorskiej. Pracował tam pod kierunkiem Wilama Horzycy i współpraca z tym wybitnym reżyserem była dla młodego aktora wyśmienitą szkołą. Po takim terminowaniu, po pomyślnie zdanym egzaminie, w 1948 roku Igor Przegrodzki otrzymał pełne uprawnienia aktorskie. Rok później przeniósł się do Wrocławia, gdzie gra do dziś. Jego talent sprawdził się wszechstronnie: w klasyce i w dramatach współczesnych, w tragediach i komediach, w radiu, filmie i telewizji. W tym interesującym dokumencie aktor opowiada o swoim życiu i miłości do teatru, trudzie pracy nad rolą, tęsknocie za następną premierą i żalu, że teatr jest sztuką tak ulotną. Jego wspomnienia dopełniają wypowiedzi i relacje osób, które z nim współpracowały i przyjaźniły się: Marii Dębicz, Bogusława Danielewskiego, Jerzego Grzegorzewskiego, Gustawa Holoubka, Jana Englerta, Macieja Englerta, Macieja Wojtyszki, Wiesława Wodeckiego i Radosława Piwowarskiego.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×