Konstytucja 3 Maja

Konstytucja 3 Maja, Polska 2021

Film poświęcony recepcji Ustawy Rządowej w ostatnich latach Rzeczypospolitej i po upadku Polski. Opowiada o kultywowaniu pamięci o Konstytucji 3 Maja przez ponad wiek narodowej niewoli.

  • Czas trwania: 35 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Elżbieta Rottermund, Tomasz Płuciennik

Konstytucja 3 Maja w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Twórcy

  • Wojciech Kalwat Scenariusz
  • Marek Stremecki Scenariusz
  • Elżbieta Rottermund Reżyseria
  • Tomasz Płuciennik Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Film poświęcony recepcji Ustawy Rządowej w ostatnich latach Rzeczypospolitej i po upadku Polski. Opowiada o kultywowaniu pamięci o Konstytucji 3 Maja przez ponad wiek narodowej niewoli i o znaczeniu pamięci dla narodowego bytu. Rozpoczyna się wraz z pierwszą rocznicą (1792 r.), kończy się przywróceniem święta w okresie II Rzeczypospolitej. Zostaną pokazane formy upamiętniania oraz rola tematu Konstytucji 3 Maja w spuściźnie literackiej i w sporze o przyczyny upadku Polski.

Film będzie poświęcony nie momentowi uchwalenia i poszczególnym zapisom Ustawy Rządowej, ale jej recepcji, tak jeszcze w ostatnich latach Rzeczypospolitej, jak i po upadku Polski. Opowiadał więc będzie o kultywowanej pamięci o Konstytucji 3 Maja przez trwającej ponad wiek narodowej niewoli i znaczeniu tej pamięci dla narodowego bytu. Rozpoczynał się będzie wraz z pierwszą majową rocznicą (1792), a zakończy się przywróceniem święta 3 maja w okresie II Rzeczypospolitej. Zostaną pokazane narodowe manifestacje, formy upamiętniania (te jawne i potajemne), rola tematu Konstytucji 3 Maja w spuściźnie literackiej, czy historycznym sporze o przyczyny upadku Rzeczypospolitej. Zostaną zaprezentowane dzieła plastyczne ze słynnym, acz wcale niejednoznacznym w przekazie obrazie Jana Matejki Uchwalenie Konstytucji 3 Maja czy wielością patriotycznych gadżetów produkowanych w okresie zaborów. Główną ideą filmu będzie więc przypomnienie, zapomnianej obecnie, wieloaspektowej pamięci o Ustawie Rządowej i jej twórcach, a także zmieniającym się odbiorze jej treści i roli w narodowej tradycji.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×