Mumia

The Mummy, USA 1999

Amerykanin służący w Legii Cudzoziemskiej, podczas wykopalisk archeologicznych w starożytnym mieście Hamunaptra, przypadkiem budzi mumię kapłana.

 • Czas trwania: 124 minut, Gatunek: Film przygodowy
 • Reżyseria: Stephen Sommers

7

Ocena redakcji

„Mumia” Stephena Sommersa jest niezwykle efektowną wariacją na temat słynnego horroru z 1932 r. Karla Freunda z Borisem Karloffem w roli głównej. Nietrudno też doszukać się tu inspiracji przygodami Indiany Jonesa.

Mumia w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Obsada

 • Brendan Fraser jako Rick O'Connell
 • John Hannah jako Jonathan Carnahan
 • Arnold Vosloo jako Imhotep
 • Kevin J. O'Connor jako Beni Gabor
 • Oded Fehr jako Ardeth Bay
 • Jonathan Hyde jako dr Allen Chamberlain
 • Bernard Fox jako Winston Havlock
 • Erick Avari jako Dr. Terrence Bey

Więcej »

Twórcy

 • Peter Bennett Drugi reżyser
 • Jamie Christopher Drugi reżyser
 • Ahmed Hatimi Drugi reżyser
 • Cliff Lanning Drugi reżyser
 • Greg Michael Drugi reżyser
 • Adam Somner Drugi reżyser
 • Sophie Sorensen Drugi reżyser
 • Richard Styles Drugi reżyser

Więcej »

Opis programu

ZwińRozwiń

Do Egiptu przybywa grupa archeologów poszukująca starożytnych skarbów. W trakcie poszukiwań naukowcy natrafiają na mumię, która budzi się z długiego snu, uaktywniając niszczycielską moc. Okazuje się, że jest to najwyższy kapłan Ozyrysa i strażnik zmarłych w Egipcie, Imhotep, na którego faraon rzucił klątwę. Zmumifikowane ciało Imhotepa, złożone w legendarnym Mieście Zmarłych Hamunaptra, miało pozostać na zawsze w stanie uśpienia. Żądna zemsty mumia chce dokończyć dzieła sprzed 3 tysięcy lat i ożywić ukochaną.

„Mumia” Stephena Sommersa jest niezwykle efektowną wariacją na temat słynnego horroru z 1932 r. Karla Freunda z Borisem Karloffem w roli głównej. Nietrudno też doszukać się tu inspiracji przygodami Indiany Jonesa. Tym razem jednak główną rolę gra Rachel Weisz, dla której „Mumia” była ekspresową windą na szczyt popularności. W „Mumii” więcej jest może efektów i efekciarstwa, ale nie zmienia to faktu, że ogląda się ją nieźle... "

Egipt, rok 1925. Evelyn (Rachel Weisz) poszukuje skarbów starożytności. Chce odnaleźć legendarne miasto zmarłych. W poszukiwaniach pomaga jej Rick O'Connell (Brendan Fraser), były oficer Legii Cudzoziemskiej. Kiedy poszukiwaczom udaje się wreszcie trafić do pełnej skarbów nekropolii, muszą zmierzyć się z Imhotepem (Arnold Vosloo), potępionym egipskim kapłanem, którego mumia od trzech tysięcy lat nie może zaznać spokoju. Blisko dwa tysiące lat przed naszą erą, w starożytnych Tebach egipski kapłan Imhotep wdał się w romans z kochanką faraona. Obydwoje przypłacili to życiem. Imhotep dodatkowo został przeklęty, kapłani rzucili na niego klątwę - jego zabalsamowane zwłoki miały na zawsze pozostać w świecie żywych i nigdy nie zaznać spokoju. Na początku dwudziestego wieku naszej ery Rick O'Connell, oficer Legii Cudzoziemskiej przez przypadek odkrył starożytną nekropolię, w której przez stulecia spoczywała mumia Imhotepa. W kilka lat od tego przypadkowego odkrycia Rick popadł w poważne tarapaty. Trafił do więzienia w Kairze. Z pewnością zostałby skazany na śmierć, gdyby los nie podsunął mu jedynej szansy ocalenia. Świat oszalał na punkcie starożytnych skarbów. Naukowcy i antykwariusze prześcigają się w pogoni za pamiątkami starożytności. Wśród naukowców prowadzących poszukiwania w Egipcie jest Evelyn, która potrzebuje pomocy w dotarciu do Hamunaptry, właśnie tej nekropolii, którą przed kilku laty Rick odnalazł na pustyni. Były legionista obiecuje Evelyn pomoc w zamian za uwolnienie z więzienia. Wkrótce potem Evelyn i Rick wyruszają na wyprawę. Śmiałkowie, którzy zamierzają sięgnąć po dobra należące do zmarłych muszą zmierzyć się z ich przerażającym strażnikiem. Przeklęty kapłan Imhotep ożywa pod postacią mumii, jego siła nie ma sobie równych w świecie, jego nienawiść jest tak wielka, że niszczy wszystko, co spotyka na swej drodze. Posiada też moc, która pozwala mu sprowadzić na świat dziesięć plag egipskich. Mumia zabija wszystkich, którzy ośmielili się zakłócić jej spokój. Rick musi znaleźć sposób, aby powstrzymać demona, nim ten uprowadzi ze sobą Evelyn, która dla Imhotepa jest kolejnym ziemskim wcieleniem jego byłej kochanki.

Recenzje

 • „Mumia” Stephena Sommersa jest niezwykle efektowną wariacją na temat słynnego horroru z 1932 r. Karla Freunda z Borisem Karloffem w roli głównej. Nietrudno też doszukać się tu inspiracji przygodami Indiany Jonesa.

  7/10

Komentarze

Skomentuj
 • Tusk utajnił raport NIK z 2013r. o jego umowie gazowej z Rosją🇷🇺 z 2010r.. Redaktorzy z energetyka24, których tak chętnie pokazywały PO-wolne-media, gdy krytykowali rząd za sprawę kopalni Turów, nazywali umowę Tuska największą aferą od 1989r.. Sprawdź w wyszukiwarce: (gość)

  money NIK ujawnil raport o umowach gazowych,199,0,2410183

  energetyka24 Thriller polityczny bez zakonczenia szokujace kulisy negocjacji gazowych z 2010 roku

  energetyka24 Kaczynski mial racje gaz z USA znacznie tanszy od rosyjskiego analiza

  energetyka24 Niekompetencja naruszanie prawa nierzetelnosc miazdzacy raport NIK o umowach gazowych z 2010 roku

  energetyka24 Rewolucja na Jamale kuriozalna umowa z Gazpromem przechodzi do historii analiza

  money Gazprom Polska przesyl gazu,218,0,2411994

  nik gov Umowy gazowe raport NIK w calosci jawny

  --

  Jak widać na stronie "nik gov", do utajnienia raportu wystarczyła taka decyzja ministerstwa rządu Tuska.

  To Tusk w 2009r. umieścił w urzędowej instrukcji negocjacyjnej nakaz wynegocjowania umowy obowiązującej do 2037r., z ceną gazu wyznaczaną wg ceny ropy naftowej. Dlatego przez Tuska płaciliśmy Rosji za gaz dużo drożej niż reszta Europy, która nie miała w swoich umowach takiego zapisu. Dodatkowo umowa Tuska umożliwiła Rosji niepłacenie za tranzyt gazu przez Polskę.

  07.06.2023 19:50
 • Tzw. mały świadek koronny, na którego powoływał się Tusk w sprawie taśm prawdy o PO "Sowa i przyjaciele" z 2015r., oskarża Tusków o przyjęcie 600 000 euro łapówki na rzecz rosyjskiego🇷🇺 węgla. (gość)

  Czy ma to coś wspólnego z największą aferą - umową gazową Tuska z Rosją🇷🇺 z 2010r. (wg odtajnionego raportu NIK z 2013r.) i aferą zaniechania i opóźniania budowy gazoportu (raport NIK)?

  Bo jedyna sprzeczna z interesem Niemiec decyzja Tuska, gdy był premierem, to próba zawarcia umowy gazowej z Rosją do 2037r., udaremniona przez Niemcy (formalnie UE), którzy od 2022r. chcieli być hurtownikiem rosyjskiego gazu z NordStream2 na Europę.

  Informacja o oskarżeniu została podana w polskiej telewizji po odtajnieniu przez prokuraturę całości zeznań świadka w toczącym się procesie. Niemieckie media i tutejsze PO-wolne-media znów okazały się za PO-wolne - totalnie "nie zdążyły" o tym poinformować.

  Mina Tuska poproszonego o skomentowanie oskarżenia o rosyjską łapówkę - bezcenna... Wybroniła go "dziennikarka" telewizyjna z PO-wolnych-mediów odmawiając w jego imieniu komentarza. "Demokratyczna partia", "wolne media" i ich "dziennikarze" - jakieś pytania?...

  Od tego czasu Tusk już nie wspomina o sprawie taśm prawdy o PO "Sowa i przyjaciele" z 2015r. Dlaczego?...

  07.06.2023 19:48
 • W 2020r. został wygrany proces przed sądem szwedzkim wytoczony w 2016r. przez rząd PiS przeciw Rosji🇷🇺. Zostało zasądzone i wypłacone Polsce 1.5 MILIARDA dolarów odszkodowania za umowę gazową Tuska z 2010r. (która wg PO-wolnych-mediów oczywiście jak zwykle była "wielkim sukcesem"). Sprawdź w wyszukiwarce: (gość)

  money gospodarka PGNIG wygrywa z Gazpromem wyrok sie uprawomocnil 6757144556059232a

  pgnig Szwedzki sad potwierdzil zwyciestwo PGNIG w postepowaniu arbitrazowym 10184

  --

  W uzasadnieniu wyroku szwedzkiego sądu: "ta umowa gazowa [Tuska] jest zaprzeczeniem wszelkich zasad wolnego handlu".

  07.06.2023 19:47
 • Raport NIK ujawnił, że Tusk po przejęciu rządów w 2007r. porzucił zainicjowaną przez rząd PiS budowę gazoportu. Przez 2 lata PO "nie miało czasu" nawet na stworzenie urzędowych przepisów koniecznych do wybudowania gazoportu. Sprawdź w wyszukiwarce: (gość)

  gospodarka dziennik news artykuly 484222 Ministerstwo Skarbu chcialo utajnic raport NIK o gazoporcie

  wgospodarce 18985 o gazoporcie nieprawidlowosci brak nadzoru ocean niekompetencji

  energetyka24 Krotka historia pewnego gazoportu komentarz

  polska-morska Terminal LNG w Swinoujsciu dlaczego rzad PO opoznial kluczowa dla Polski inwestycje

  polskieradio24 3043211 Terminal LNG w Swinoujsciu zasluga PO i Tuska niekoniecznie najwazniejsze fakty

  --

  Potem przez 6 lat - do końca swoich rządów - tak go budowali, że nie zdążyli go wybudować, a na taśmach prawdy o PO "Sowa i przyjaciele" z 2015r. mówili, że "może będzie w 2017".

  07.06.2023 19:45
 • Czym różni się artykuł TVN24 "Gazeta.RU🇷🇺: Nasz człowiek Tusk" w wersji po napaści Rosji na Ukrainę względem oryginału z 2008r.? Za co putinowska Rosja nazwała Tuska "naszym człowiekiem w Warszawie"? Sprawdź w wyszukiwarce: (gość)

  tvn24 Gazeta RU Nasz czlowiek Tusk ra48624

  --

  Czy zabrakło około 2/3 tekstu względem oryginału - części z pochwałami za odmrożenie stosunków z Rosją🇷🇺 po rządach PiS i przyjęcie przez rząd Tuska uległej postawy wobec Rosji? A jeśli tak, to dlaczego?...

  07.06.2023 19:43
 • Pensje partyjnych prezesów spółek Skarbu Państwa w rządzie Tuska - KILKASET tysięcy zł. miesięcznie. Odprawy, które ci prezesi sami sobie wypisali uciekając ze spółek przed "ustawą kominową": od 1.5 do 12.8 MILIONÓW zł na łebka. (gość)

  Dane z Głównego Urzędu Statystycznego. "Ustawa kominowa" wprowadzona przez PiS zaraz po objęciu rządów drastycznie (względem rządów Tuska) ograniczyła wielkość pensji prezesów spółek Skarbu Państwa, a odprawy muszą być zgodne z Kodeksem Pracy (trzykrotność pensji).

  Pensje i odprawy PO były tak wysokie, gdy dochody spółek państwowych w czasach Tuska z miesiąca na miesiąc drastycznie malały - wykresy w GUS. Niektóre spółki zaczęły przynosić straty. Wystarczyły 3 miesiące rządów PiS, by dochody spółek z drastycznie malejących stały się drastycznie rosnące - wykresy w GUS. Cud?

  Przez całe rządy PO dochody wszystkich spółek państwowych były co rok mniejsze. Skąd się wzięło powiedzenie: "wystarczy, że nie kradną"?

  Taśmy prawdy o PO "Sowa i przyjaciele" z 2015r. - pani z PO o prezesach spółek węglowych w czasach rządu Tuska: "Siedzą, lulki palą, pensje, jakie sobie poprzyznawali, to sam wiesz, pie****ło bo musiało pie****nąć.".

  07.06.2023 19:41
 • Orlen w czasie kadencji prezesa Obajtka odprowadził do Skarbu Państwa w sumie już ponad 60 MILIARDÓW zł. dochodu (z tego tylko kilka procent ze sprzedaży paliw). Można? Bo Orlen Tuska przez 8 lat ich rządów odprowadził "aż" 3 miliardy zł. dochodu. Co PO zrobiło z resztą pieniędzy z Orlenu? (gość)

  Taki sam trend mają pozostałe spółki Skarbu Państwa pod rządami PiS. I rząd PiS ma "piniędze" (jak dosłownie mówił minister finansów rządu Tuska, gdy twierdził "piniędzy nie ma i nie będzie") na służbę zdrowia, oświatę, programy socjalne, uchodźców. I to mimo kryzysu post-pandemicznego i wojennego (energetycznego).

  Przez całe rządy PO dochody wszystkich spółek państwowych były co rok mniejsze. Skąd się wzięło powiedzenie: "wystarczy, że nie kradną"?

  07.06.2023 19:39
 • Coroczny styczniowy raport GUS w tym roku: W Polsce nie ma recesji. Mimo tego, że raport był robiony za rok, w którym panował kryzys post-pandemiczny i wojenny (energetyczny). Można? Agencja Fitch utrzymuje rating Polski na poziomie "A" mimo kryzysu post-pandemicznego i wojennego. Można? Bo wg danych GUS rządy Tuska to była jedna wielka recesja. (gość)

  Skąd się wzięło powiedzenie: "wystarczy, że nie kradną"?

  07.06.2023 19:37
 • Pomóż (gość)

  Wpłać dowolną kwotę na zrzutce. pl i pomóż rodzinie zaginionej Ani Jałowiczor w jej odnalezieniu.

  12.11.2022 15:27
 • MO (gość)

  Poziom TVN, Polsatu i TVPkurvizji poraża! Odebrać wszystkim tym skurwionym stacjom koncesje! I zlikwidować obowiązkowy abonament! A psiegosyna pitbulla defraudanta i bigamistę za kufę i do pierdla łojąc skurwysyna gumą ile wlezie i gdzie POpadnie!

  11.06.2022 20:06
 • Daniel Barcewicz (gość)

  Amerykanin starożytny Egipt Miasta Hamunabtry umarłych gdzie odpoczywali synowie faraonów obudzić Ozrysa kapłana Imhotepa duszę Ack suna mun kochanki faraona skażenia film przygodowy Amerykański grała księżniczkę ank suna mun Egiptu przyszłej żony kapłana Imhotepa

  01.06.2022 13:37
 • Set (gość)

  A to nie jest to z Tomem Cruisem? I taka zjawiskowa aktorka tam grała zmumifikowaną ksieżniczkę.

  02.02.2022 20:27
 • ~PARAGRAF (gość)

  O nie ! Gdy przeglądałem dziś Telemagazyn, aby znów z nadzieją (jak się okazuje ,kolejny raz płonną) wybrać jakąś ciekawą pozycję do obejrzenia i myślałem,że mnie trafi, no i...trafiło.Może setny,a może tysięczny raz,proponuje mi się obejrzeć film pt. "Mumia". Dostałem drgawek,zwymiotowałem,wyskoczyła mi nietypowa alergia na TV (ogólnie pojmowane),zgasiłem telewizor i zabrałem się do czytania książki. Powszechnie wiadomo,że nawet najsmaczniejsze, najpiękniejsze produkty,dzieła, kiedyś się muszą znudzić. A tu nie. TV,z uporem maniaka lub lepszej sprawy, nie dość, że każe sobie płacić coraz to większe daniny za badziewne programy dla ćwierćinteligentów, to jeszcze dodatkowo płacę zdrowiem,za chore reklamy, systematycznie przeszkadzające mi w oglądaniu wybranej pozycji programowej. Czy już naprawdę mamy taką mizerię,że nic nowego i interesującego zarazem,nie oglądamy w TV ? Tak dużo w świecie kręci się nowych i naprawdę wartych zobaczenia pozycji,a u nas powtórka,powtórka i nuda pogania nudą. A jeśli dodamy do tego rozpasane do granic przyzwoitości natrętne i niechciane filmiki reklamowe,to mamy rzeczywisty obraz fatalnej kondycji naszej telewizji, niezależnie od nazwy i właściciela stacji. Wstyd,żenada i poruta...

  02.02.2022 11:17
 • X (gość)

  Pie...dolyny horror co za debil puszcza takie filmy tvn moze wsadzić swe filmy w gleboko w dube

  23.10.2021 20:07
 • Hanka skakanka (gość)

  Tylko dzisiaj młoda kapusta 55% taniej - tylko 1,79 zł

  03.07.2020 20:33
 • ja piedryle (gość)

  Ile jeszcze razy będą puszczać ten gniot? Przecież jest tyle dobrych filmów

  03.07.2020 19:57
 • dawidek98 (gość)

  Tylko pierwsza część była fajna.

  27.04.2020 21:33
 • Kinomaniak (gość)

  Film ekstra prawie tak dobry jak Indiana Jones. Wszystkie trzy części są dobre ale najlepsza jest właśnie pierwsza :)

  05.04.2015 19:52
 • sabek (gość)

  to już prawie klasyk nie można nie obejrzeć, dobry przygodowy film z humorem warto obejrzeć, oglądałem z 20 razy i jeszcze raz obejrzę jak dostane pilota

  09.03.2014 20:13
 • ... (gość)

  Film ma bardzo ciekawą fabułę i pomimo upływu lat jest nadal rewelacyjny

  09.03.2014 17:20
NowszeStarsze

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: 6.7 Głosów: 28

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×