Budowla z pruskiego muru

Budowla z pruskiego muru, Polska 2018

Reportaż zrealizowany w parafii Kościoła ewangelicko-metodystycznego w Kraplewie koło Ostródy. Obok neogotyckiej świątyni usytuowana jest zabytkowa, drewniana dzwonnica o konstrukcji słupowej.

  • Czas trwania: 20 minut, Gatunek: Reportaż

Budowla z pruskiego muru w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Reportaż zrealizowany w parafii Kościoła ewangelicko-metodystycznego w Kraplewie koło Ostródy. Obok neogotyckiej świątyni usytuowana jest zabytkowa, drewniana dzwonnica o konstrukcji słupowej. Naprzeciw kościoła znajduje się pastorówka z końca XIX wieku. Warto odwiedzić olsztyńskie Muzeum Warmii i Mazur, w którego zbiorach znajdują się gotyckie figurki apostołów z około 1440 roku, pochodzące z nieistniejącego już ołtarza kościoła w Kraplewie.

Reportaż zrealizowany w parafii Kościoła Ewangelicko - metodystycznego w Kraplewie k. Ostródy. Znajduje się tam zabytkowy, z roku 1848, ryglowy kościół ewangelicko - metodystyczny (dawniej ewangelicko - unijny) utrzymany w stylu neogotyku angielskiego i w tymże stylu utrzymane jest wyposażenie kościoła. Obok kościoła usytuowana jest także zabytkowa drewniana dzwonnica o konstrukcji słupowej. Po drugiej stronie ulicy, naprzeciwko kościoła, usadowiona jest pastorówka z końca XIX. Zaś w olsztyńskim Muzeum Warmii i Mazur znajdują się gotyckie figurki apostołów z około 1440 roku, z nieistniejącego już ołtarza kościoła w Kraplewie. W zbiorach muzealnych znajdują się także portrety dawnych pastorów w Kraplewie, Jakuba Radzkiego (zm. 1734) i Jana Samuela Popławskiego (1700 - 1777). Pod koniec XIX wieku parafia liczyła 3016 osób w tym 2253 było Polakami. Nabożeństwa do połowy XX wieku odprawiane były w języku polskim i niemieckim, a od pastora wymagana była znajomość tzw. języka mazurskiego. Tu urodził się tu Dawid Braun (1664 - 1737), historyk i numizmatyk, uważany za pierwszego badacza numizmatyki polskiej i jednego z pierwszych historyków polskiego parlamentaryzmu. Tu także przez pewien okres czasu pastorował mieszkający w Ostródzie ks. Gustaw Gizewiusz, który w latach 40. XIX wieku spisał w Kraplewie wiele pieśni ludowych (Pieśni ludu znad górnej Drwęcy w parafiach Ostródskiej i Kraplewskiej zbierane latach 1836 - 1840. Kościół i plebania w Kraplewie znana jest miłośnikom seriali z bardzo chętnie oglądanej sagi pt. "Dom nad Rozlewiskiem", której kcja dotycząca religijnego życia bohaterów skoncentrowana jest wokół plebanii i tego urokliwego kościoła. W programie napomkniemy, jak i dlaczego kościół protestancki został przemianowany na potrzeby serialu na świątynie katolicką. Niedawno, podczas prac porządkowych na nieczynnym już cmentarzu odkryto grób jednego z pastorów tej parafii. W programie chcemy opowiedzieć ustami lokalnych etnografów i miłośnikom historii o dziejach tego kościoła oraz przedstawić dzisiejszy obraz parafii. Okazją ku temu będzie koncert zorganizowany w dniu 12 października w kraplewskim kościele. Solista, niepijący alkoholik, oprócz wykonywanych pieśni będzie mówił o zgubnych skutkach nałogów i wspólnie z przedstawicielami parafii będzie agitował na rzecz tzw. trzeźwego życia.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×