Nowohucka kronika filmowa

Nowohucka kronika filmowa, Polska 2024

Cotygodniowy magazyn poświęcony historii i współczesności Nowej Huty. Prezentuje wydarzenia kulturalne, społeczne oraz ciekawych ludzi z tej dzielnicy Krakowa.

  • Czas trwania: 8 minut, Gatunek: Magazyn informacyjny

Nowohucka kronika filmowa w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Kronika powstała przy współpracy Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida w Krakowie, prezentuje aktualności oraz archiwalia, dotyczące jednej z dzielnic Krakowa - Nowej Huty. Materiały realizowane są m.in. przez młodzież warsztatów filmowych, prowadzonych w MDK im. A. Bursy.

Strach i nędza 2022 - Można powiedzieć, że "Strach i nędza" jest esencją tego, czym od zawsze miała być Łaźnia Nowa - miejscem, które pobudza zwykłego człowieka, lokalną społeczność, do twórczych działań, miejscem, w którym profesjonaliści i amatorzy napędzają się nawzajem. Przedstawienie w reżyserii Bartosza Szydłowskiego wymyka się jednoznacznej kategoryzacji. Jest to zarówno opowieść o samym sobie jako artyście, jak i o tym, czym teatr jest i może być. Całość utrzymana w słodko - gorzkim tonie pokazuje również inną, ważną rzecz - kultura, teatr, jego funkcjonowanie jako medium niewygodnego, zmuszającego do krytycznej oceny rzeczywistości, jest w nieustannym zagrożeniu. Teatr bez widza nie istnieje, ale na szczęście akurat nowohucka Łaźnia zawsze mogła na nich liczyć. Zanim powstał Kopiec Wandy - Historia terenów dzisiejszej Nowej Huty sięga 25 tys. lat kiedy to polowano tutaj na mamuty. Jednak od 7 tys. lat notuje się obecność człowieka i różnych osad w obrębie Mogiły. Najciekawszy okres wg archeologów przypada na epokę brązu czyli lata ok 2200 - 400 p.n.e. Z tego okresu pojawiło się najwięcej wykopalisk na terenie Nowej Huty. W zbiorach krakowskiego oddziału Muzeum Archeologicznego znajduje się prawie 40 tys. naczyń glinianych, wiele narzędzi kamiennych takich jak żarna czy ciężarki tkackie oraz biżuteria z brązu, narzędzia rolnicze czy broń ręczna. Najbardziej owocne wykopaliska epoki brązu miały miejsce w pobliżu Kopca Wandy gdzie w latach 60 - tych odkryto osadę i mnóstwo wykopalisk z tego okresu. Dr hab. Jacek Górski - Dyr. Muzeum Archeologicznego w Krakowie wydał obszerną publikację dotyczącą osady Kultury Łużyckiej i Trzcinieckiej.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

    Ocena społeczności: - Głosów: 0

    Hity dnia

    Wszystkie hity »

    Logowanie

    Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

    ×