Sekrety Watykanu

Polska 2003

Korzystając z archwaliów i własnych bogatych materiałów, autorzy reportażu śledzą okres pontyfikatu papieża Polaka, wracają wspomnieniami do minionych lat.

  • Czas trwania: 40 minut, Gatunek: Reportaż
  • Prowadzący: Piotr Kraśko

Sekrety Watykanu w telewizji

ZwińRozwiń

Prowadzący

  • Piotr Kraśko

Opis programu

ZwińRozwiń

16 października 1978 roku o godzinie 18. 18 pojawił się biały dym i cały świat wraz z tłumnie zgromadzonymi na placu przed Bazyliką Świętego Piotra wiernymi usłyszał: Habemus papam. Jan Paweł II został 264. papieżem w historii Kościoła. Korzystając z archwaliów i własnych bogatych materiałów, autorzy reportażu śledzą okres pontyfikatu papieża Polaka, wracają wspomnieniami do minionych lat. Opowieść ściśle wiąże się z Watykanem - siedzibą papieską i stolicą Kościoła katolickiego.

W reportażu znalazły się informacje, czym zajmuje się Sekretariat Stanu, wyjaśniono też znaczenie nazwy kongregacja używanej na przemian z dykasterią dla określenia podstawowych ogniw struktury kurii rzymskiej. Nie zabraknie też podstawowych wiadomości o najmniejszym państwie świata, a także o roli papieża jako głowy Kościoła katolickiego i biskupa Rzymu. Autorzy przybliżają widzom dzień powszedni Ojca Świętego, całkiem prywatne momenty, ukazują codzienne życie w Watykanie, np. chwile, gdy papież chętnie odpoczywa w ogrodach położonych na dachu nad jego prywatnymi pomieszczeniami. Papieskie pałace sąsiadują z Bazyliką św. Piotra, Kaplicą Sykstyńską i Muzeami Watykańskimi. Państwo Watykan ma własne banki, monetę, system prawny, pocztę, rozgłośnię radiową, sklepy, supermarket, dom towarowy, gazetę codzienną, żandarmerię i Gwardię Szwajcarską, własne lotnisko, dworzec kolejowy, a także drukarnię wydającą dzieła we wszystkich językach świata. W tej właśnie drukarni powstają również wszystkie zaproszenia, przemówienia papieskie, wydawane są znaczki pocztowe. W Watykanie mieści się niezwykle ciekawa Biblioteka Relikwii, w kórej zostały zgromadzone relikwie wszystkich osób uznanych za święte. Ekipa TVP odwiedza także z kamerą letnią rezydencję papieską w Castel Gandolfo, otoczoną pieknymi ogrodami, kryjącą mnóstwo sekretów i ciekawostek. Ulubionym miejscem Jana Pawła II jest figurka Matki Boskiej nad jeziorem, gdzie na ławeczce oddaje się modlitwom i chwilom zadumy. W pałacu w Castel Gandolfo podejmuje się również koronowane głowy państw, oficjalnych gości. Z balkonu rezydencji papież udziela błogosławieństwa tłumom wiernych. Tu znajdują się sale audiencyjne, prywatny gabinet papieża, biblioteka oraz wybudowana na początku lat 20. kaplica z polskimi akcentami. W reportażu mówią o swojej służbie i papieżu m.in. biskup Stanisław Dziwisz, sekretarz osobisty Jana Pawła II oraz ks. prałat Paweł Ptasznik, szef Sekcji Polskiej Sekretariatu Stanu.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×