Recenzja serialu

"Ranczo", czyli przepis na serialowy sukces

2015-06-30 14:09

ocenia serial na: 10/10

To najchętniej dziś oglądany polski serial. Premiery kolejnych odcinków dziejącego się na polskiej prowincji „Rancza” gromadzą niemal 9 mln telewidzów, dzięki czemu wyprzedziły w popularności dotychczasowego lidera, czyli „M jak miłość”. Fachowcy od telewizji zachodzą w głowę, jaki jest przepis na taki sukces. Podpowiemy.

Po pierwsze: znajdź nośny pomysł i pamiętaj, że najlepsze scenariusze pisze życie

Scenarzyści Robert Brutter i Jerzy Niemczuk zainspirowani reportażem z bieszczadzkiej gazety stworzyli postać Lucy, obywatelki USA polskiego pochodzenia, która nieoczekiwanie dziedziczy dworek w podlaskiej wsi Wilkowyje i prosto z Manhattanu ląduje w sercu polskiej prowincji. Ma w planach remont i sprzedaż dworku, jednak szybko zakochuje się w polskich klimatach i postanawia tu osiąść.

Po drugie: stwórz charakterystyczne postaci i znajdź dobrych odtwórców tych ról

A jednego z nich obsadź w dwóch kompletnie odmiennych – jak Cezarego Żaka, który gra tu bliźniaków: dobrotliwego księdza i krewkiego wójta. Towarzyszy mu wielu znakomitych aktorów, że wymienię choćby Franciszka Pieczkę w roli bywalca sklepowej ławeczki wygłaszającego mądrości znad butelczyny, Martę Lipińską – gospodynię na plebanii i jednocześnie szarą eminencję środowisk kościelnych czy Artura Barcisia – doradcę wójta i jego zastępcę.

Po trzecie: nie żałuj dowcipu

Ma go być dużo, i w sytuacjach, i w dialogach. Na przykład: Solejukowa do męża –Kupiłam ci garnitur. Po 10 zł kilogram. Albo: wikary do parafianina – Jakiej narodowości była Matka Boska? Parafianin: Skoro Matka Boska jest naszą matką, a my jesteśmy Polakami, to jakiej miała być narodowości? Polskiej!

Po czwarte: szukaj dobrych i lubianych wzorców

Wilkowyje jako idylliczna prowincja na końcu świata oglądana oczami przybysza z miasta nawiązuje wyraźnie do „Przystanku Alaska”, tyle że zamiast alaskańskich mrozów panuje tu klimat z „Samych swoich”.

Po piąte: pamiętaj, że dorośli też lubią bajki

I dlatego mieszkańcy prowincji chętnie popatrzą na milszą wersję tego, co ich otacza na co dzień, natomiast mieszczuchy ze zatomizowanych społeczeństw nasycą się atmosferą tradycyjnej wspólnoty. Bo choć każdy wie, że polska wieś nie wygląda jak Wilkowyje, to jednak wszyscy chcielibyśmy, żeby tak wyglądała. No i właśnie ku pokrzepieniu serc widzów powstają bajkowe historie mieszkańców tych stron. Spójrzmy choćby na zapijaczonego czterdziestolatka Kusego (Paweł Królikowski), który pod wpływem miłości do Lucy okazuje się niezłym artystą malarzem oraz czułym partnerem. Albo na zahukaną, terroryzowaną przez męża Solejukową (Katarzyna Żak), która za namową sąsiadki zakłada biznes – produkcję pierogów. Gdy odnosi sukces finansowy, zagania do pracy męża pijaka. Jakby tego było mało, nieoczekiwanie okazuje się, że dzielna gospodyni zna również obce języki. Nauczyła się ich pomagając swoim dzieciom w odrabianiu prac domowych.

Po szóste: dopraw bajkę szczyptą prawdy, dla zaostrzenia smaku

Wtedy jeden z mieszkańców będzie mógł powiedzieć, że w takim miejscu jak Wilkowyje, „można pić, bić dzieci a czasami nawet kraść, ale żyć bez ślubu nie można”.

Wszystkie te składniki dobrze wymieszaj i podawaj w najlepszym czasie antenowym, czyli w porze niedzielnej kolacji. Będzie smakowało!

Pozostałe recenzje "Ranczo"

  • Przezabawny serial komediowy z gwiazdorską obsadą, bijący rekordy popularności wśród polskich widzów w każdym wieku. Popisowa, podwójna rola Cezarego Żaka, któremu znów partneruje Artur Barciś to kreacja, jakiej nie powstydziliby się najlepsi aktorzy Hollywoodu. Zmiany w mentalności polskiej prowincji na przestrzeni lat, przedstawiono w genialny sposób. Polityczna droga na szczyty Wójta, niczym kariera Nikodema Dyzmy, jako pastisz polskiej polityki idealnie trafia w nastroje widzów, a losy sympatycznej Amerykanki polskiego pochodzenia, Lucy Wilskiej chwytają za serce miliony Polaków. Pozycja obowiązkowa dla fanów polskiej komedii.

    10/10

Ocena społeczności: 8.1 Głosów: 18

Ranczo w telewizji

ZwińRozwiń

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×