Skarby przeszłości

Treasures from the Past, Japonia 2007

Serial przedstawia najważniejsze miejsca i obiekty wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w różnych krajach świata.

 • Gatunek: Serial dokumentalny

Skarby przeszłości w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Serial przedstawia najważniejsze miejsca i obiekty wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w różnych krajach świata. W pierwszym i drugim odcinku będzie można zobaczyć najwyższą budowlę kamienną w Indiach - minaret Kutb Minar, wybudowany w XII wieku przez twórcę pierwszego na tym terenie muzułmańskiego imperium. Widzowie odwiedzą także grobowiec Humajuna, który był wzorem bogatego stylu architektury dynastii Mogołów. Kolejne miejsca to Taj Mahal i Fort Agra, katedra na Goa, himalajska linia kolejowa Darjeeling i budynek dworca w Mumbai.

13 - odcinkowy serial dokumentalny "Skarby przeszłości" prezentuje najważniejsze miejsca i obiekty wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Odcinek pierwszy jest poświęcony Indiom, dokąd na początku tej niezwykłej podróży po światowych zabytkach udają się z kamerą twórcy cyklu. Na przedmieściach Delhi dumnie wznosi się najwyższa budowla kamienna w kraju - okazały Kutb Minar. Wysoką na 72 i pół metra wieżę z czerwonego piaskowca wybudował Kutb - ub - din Aibak, twórca pierwszego muzułmańskiego imperium. Grobowiec Humajuna, zabytek znajdujący się w północnych Indiach, jest symbolem prestiżu, jakim cieszyła się w swoim imperium stara dynastia islamska Mogołów i wzorem bogatego stylu architektury tej dynastii. Imponujące mauzoleum wybudowano dla drugiego cesarza Mogołów, Humajuna, który zginął tragicznie. Budowa trwała 9 lat i została ukończona w 1565 r. Z niezwykłym artyzmem zestawiono czerwony piaskowiec i biały marmur. Ze wszystkich stron grobowiec jest otoczony zielonymi ogrodami, przez które przepływają strumienie. Najpiękniejszym przykładem architektury dynastii Mogołów jest niewątpliwie Taj Mahal. Mauzoleum, którego budowę ukończono w 1648 r. zostało wzniesione za czasów piątego cesarza dynastii, Szahdżahana. Piękna kopuła zwieńczająca mauzoleum, jest najbardziej urzekającym elementem Taj Mahal. Delikatne rzeźbienia w białym marmurze są typowe dla architektury Islamu. Kamienne sklepienia tworzą łuki o zadziwiającej symetrii. Ten monumentalny grobowiec Szahdżahan wzniósł dla swojej ukochanej żony, Mumtaz Mahal, która zmarła w wieku 36 lat, po urodzeniu ich 14 dziecka. Przed Taj Mahal rozciągają się ogromne ogrody z soczystą zielenią i basenami. Dwa kilometry od słynnego mauzoleum znajduje się Fort Agra położony nad rzeką Yumuna zasilającą Ganges. Jego budowa, którą rozpoczęto w 1565 r., trwała blisko 10 lat. Fort Agra został wzniesiony za panowania trzeciego cesarza, Jalaluddina Muhammada Akbara, dziadka Szahdżahana.

Komentarze

Skomentuj
 • axdsf (gość)

  Suuper;] warto oglądnąć;] zwłasdzcza kopalnie solii:)

  25.01.2010 19:38

Dodaj komentarz

  Ocena społeczności: - Głosów: 0

  Hity dnia

  Wszystkie hity »

  Logowanie

  Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

  ×