Świetlane lata Paryża - narodziny nowoczesności

Paris the Luminous Years - Toward the Making of the Modern, USA 2010

Opowieść o jednym z najsłynniejszych miast świata - Paryżu, który w latach 1905-1930 był centrum radykalnej myśli innowacyjnej, postępowych eksperymentów i mekką wszystkich twórców.

  • Gatunek: Serial dokumentalny

Świetlane lata Paryża - narodziny nowoczesności w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

W pierwszych dekadach XX wieku przez artystyczny świat Zachodu przetoczyła się prawdziwa nawałnica zmian i nowych prądów, wykorzeniająca wieki dotychczasowych tradycji w sztukach wizualnych, muzyce, literaturze, tańcu, teatrze i innych dziedzinach. Epicentrum tej nawałnicy była stolica Francji - Paryż. W latach 1905-1930 stał się on pochodnią, której światło w magnetyczny sposób przyciągało wszystkich reprezentantów radykalnej myśli innowacyjnej, postępowych eksperymentatorów, a także mekką wszystkich ludzi napędzanych w życiu twórczą pasją.

W pierwszych dekadach XX wieku przez artystyczny świat Zachodu przetoczyła się prawdziwa nawałnica zmian i nowych prądów, wykorzeniająca wieki dotychczasowych tradycji w sztukach wizualnych, muzyce, literaturze, tańcu, teatrze i innych dziedzinach. Epicentrum tej nawałnicy była stolica Francji Paryż. W latach 1905-1930 stał się on pochodnią, której światło w magnetyczny sposób przyciągało wszystkich reprezentantów radykalnej myśli innowacyjnej, postępowych eksperymentatorów, a także mekką wszystkich ludzi napędzanych w życiu twórczą pasją. Wśród nich takie legendarne postaci jak: Marc Chagall, Igor Stravinsky, Jean Cocteau, Aaron Copland, Marcel Duchamp, Sylvia Beach, Janet Flanner i wiele innych. W filmie zobaczymy portret Paryża jako miejsca nie tylko kojarzącego się z elegancją, romansem i rewolucją ale jako rzecznika nowych idei, katalizatora zmian i miejsca narodzin nowoczesności.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×