Włoskie ogrody Monty'ego Dona

Monty Don's Italian Gardens, Wielka Brytania 2012

Monty Don wyrusza w podróż po najpiękniejszych włoskich ogrodach. Pokaże zapierające dech w piersiach ogrody Rzymu, Florencji, Neapolu, Wybrzeża Amalfi i ogrody botaniczne w regionie Lucca i Veneto.

 • Gatunek: Serial dokumentalny
 • Reżyseria: Patty Kraus

Włoskie ogrody Monty'ego Dona w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

 • Patty Kraus Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Monty Don wyrusza w podróż dookoła najpiękniejszych włoskich ogrodów. Słynny ogrodnik pokaże zapierające dech w piersiach ogrody Rzymu, Florencji, Neapolu, Wybrzeża Amalfi oraz ogrody botaniczne w regionie Lucca i Veneto. Spotyka się z Włochami, którzy z pasją opowiadają o swojej ziemi, „przez płot” zagląda do prywatnych ogrodów należących do sławnych i bogatych współczesnego świata. Znany ogrodnik poznaje historię, kulturę, politykę i klimat Włoch, wszystkie czynniki, które wpłynęły na kształt przepięknych parków.

Monty Don wyrusza w podróż dookoła najpiękniejszych włoskich ogrodów. Słynny ogrodnik pokaże zapierające dech w piersiach ogrody Rzymu, Florencji, Neapolu, Wybrzeża Amalfi oraz ogrody botaniczne w regionie Lucca i Veneto. To nie tylko uczta dla oczu, ale też niezwykła wyprawa w głąb wczesnego renesansu poprzez barok, romantyzm, aż do wielkiego odrodzenia włoskich ogrodów na początku XX wieku. Monty prowadzi bardzo osobistą podróż odkrywając najbardziej wysublimowane parki Italii. Spotyka się z Włochami, którzy z pasją opowiadają o swojej ziemi, „przez płot” zagląda do prywatnych ogrodów należących do sławnych i bogatych współczesnego świata. Znany ogrodnik poznaje historię, kulturę, politykę i klimat Włoch, wszystkie czynniki, które wpłynęły na kształt przepięknych parków. Monty we Florencji pokaże słynne ogrody Boboli, których twórcy, projektując poszczególne aleje, w mistrzowski sposób wykorzystali naturalne nierówności gruntu pomiędzy Pałacem Pitti i Porta Romana. Ozdobą parku są pinie, wieloletnie cyprysy, sztuczne jeziorka oraz wspaniały amfiteatr z fontanną z granitu, pochodzącą z epoki rzymskiej i egipskim obeliskiem. Rzymskie Villa d’Este to jedne z najświetniejszych i najbardziej ekstrawaganckich ogrodów dojrzałego renesansu we Włoszech i arcydzieło architektury wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Roślinność ogrodu Ninfa położonego w środkowych Włoszech rozkwita pomiędzy krętymi uliczkami, strumykami i ruinami niegdyś zamożnego średniowiecznego miasta. Po ruinach pną się jaśminy, róże czy ozdobne glicynie. Podziw budzą również cedry, platany, magnolie, ostrolistne dęby, aleja cyprysowa oraz gaje brzóz brodawkowych.

Komentarze

Skomentuj
 • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

  Ocena społeczności: - Głosów: 0

  Hity dnia

  Wszystkie hity »

  Logowanie

  Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

  ×