Wstrząsające historie medyczne

Amazing Lives, Wielka Brytania 2007

W tym odcinku historie osób, u których przeprowadzono operacje mózgu. By ratować życie pacjentów, lekarze często przeprowadzają głęboką stymulację mózgu za pomocą wszczepionych elektrod.

  • Gatunek: Serial dokumentalny

Wstrząsające historie medyczne w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Bohaterowie tego odcinka to osoby, u których przeprowadzono operacje mózgu. Robert ma glejaka, który rozrasta się, uciskając mózg. Jedynym ratunkiem dla niego jest operacja usunięcia nowotworu. U części pacjentów usunięcie 100% zmiany jest ryzykowne, dlatego nieraz zostawia się część nowotworu. Shannon była wesołą dziewczynką do momentu, gdy zdiagnozowano u niej dystonię. Simon cierpi na ciężką postać epilepsji, a Mike - na chorobę Parkinsona. Lekarze przeprowadzą u nich głęboką stymulację mózgu za pomocą wszczepionych elektrod.

Bohaterowie tego odcinka to osoby, u których przeprowadzono operacje mózgu. Robert ma glejaka, który rozrasta się uciskając mózg. Jedynym ratunkiem dla niego jest operacja usunięcia nowotworu. U części pacjentów usunięcie 100% zmiany jest ryzykowne, dlatego nieraz zostawia się część nowotworu. Pacjenci podczas operacji są znieczuleni, ale przytomni, muszą współpracować z lekarzami. Shannon była ruchliwą i wesołą dziewczynką do momentu, kiedy zdiagnozowano u niej dystonię, czyli zaburzenia w komunikacji między mózgiem a ciałem. Dystonia powoduje nieskoordynowane ruchy mięśni a w rezultacie deformacje, przykurcze i zaniki mięśni. Rodzice boją się, że ich córka spędzi na wózku inwalidzkim resztę życia. Lekarze wszczepią do mózgu Shannon elektrody stymulujące odpowiednie obszary mózgu. Nieco podobnym operacjom zostaną poddani Simon cierpiący na ciężką postać epilepsji i Mike z chorobą Parkinsona. Życie obu stało się nieznośne, byli na skraju wyczerpania, załamani. Mike myślał o samobójstwie. Simon przez wiele lat był w depresji, stracił ukochaną. Oboje chcą zrobić wszystko, aby odzyskać radość i godne życie. Lekarze przeprowadzą u nich głęboką stymulację mózgu za pomocą wszczepionych elektrod. Mają nadzieję, że usunie to objawy choroby. Nasi bohaterowie trafiają do neurochirurgów pionierów, którzy podejmują się nowatorskich operacji. Często są to przypadki uważane za nieoperacyjne. Zobaczcie koniecznie, jak wygląda życie Roberta, małej Shannon oraz Simona i Mike'a po operacji!

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×