Z dziejów Cesarstwa Rzymskiego

The Roman Empire In the First Century, USA 2001

Ponad dwa tysiące lat temu cesarstwo rzymskie wyrosło na pierwsze w dziejach świata prawdziwe supermocarstwo. Serial poświęcony jest historii Cesarstwa Rzymskiego w pierwszym wieku jego istnienia.

  • Gatunek: Serial dokumentalny

Z dziejów Cesarstwa Rzymskiego w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Ponad dwa tysiące lat temu cesarstwo rzymskie wyrosło na pierwsze w dziejach świata prawdziwe supermocarstwo. Choć na początku istnienia imperium pogrążało się w chaosie i anarchii, dawało opór problemom, umacniając hegemoniczną pozycję. Ani brutalne zamachy stanu, ani mordy polityczne nie były w stanie złamać potęgi Rzymu w latach panowania pierwszych cesarzy. Serial poświęcony jest historii Cesarstwa Rzymskiego w pierwszym wieku jego istnienia. Korzystając z zapisków świadków tamtych czasów, autorzy zrekonstruowali obraz potężnego państwa.

Ponad dwa tysiące lat temu cesarstwo rzymskie wyrosło na pierwsze w dziejach świata prawdziwe supermocarstwo. U zarania I w. n. e. świat leżał u stóp Rzymu. Choć na początku istnienia imperium pogrążało się w chaosie i anarchii, dawało opór problemom, umacniając swą hegemoniczną pozycję. Ani brutalne zamachy stanu, ani mordy polityczne, ani wojny domowe nie były w stanie złamać potęgi Rzymu w latach panowania pierwszych cesarzy. U szczytu swej terytorialnej potęgi imperium rozciągało się od wybrzeży Brytanii po Egipt, od Hiszpanii po dzisiejszą Armenię. Poddane cezarowi ludy mówiły setkami języków, tworząc unikalną mozaikę kultur. Historycy przyznają, że starożytny Rzym był pierwszym w dziejach i zarazem najdłużej istniejącym supermocarstwem. Czteroodcinkowa seria "Z dziejów... " poświęcona jest historii Cesarstwa Rzymskiego w pierwszym wieku jego istnienia. Twórcy, przy rozległości zagadnień, zachowali jednoczesną dbałość o detale. Od intronizacji Oktawiana Augusta, poprzez rządy kolejnych jego następców: Tyberiusza, Kaliguli, Klaudiusza i Nerona, do niesławnego i krwawego roku 69, czyli roku czterech cesarzy. Korzystając z zapisków świadków tamtych czasów, autorzy cyklu zrekonstruowali obraz potężnego państwa widziany oczami władców, poetów, żołnierzy, chłopów i niewolników - członków najbardziej kosmopolitycznego społeczeństwa w historii. Atutem cyklu, którego narratorką jest znana hollywoodzka aktorka Sigourney Weaver, są także wysmakowane zdjęcia zrealizowane w ośmiu krajach Europy, Azji i Afryki oraz widowiskowe rekonstrukcje dramatycznych historycznych zdarzeń. "Z dziejów... " jest kalejdoskopem osobowości, przeglądem triumfów i agonii, fascynującą opowieścią o politycznych intrygach i niezwykłych czasach, w których potęgę i chwałę często dzielił tylko jeden krok od marności i upadku.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×