Zapiski z japońskiego imperium

Japan: Memoirs of a Secret Empire, USA/Japonia 2004

Waleczni samuraje, gejsze i rzemieślnicy to ludzie, którzy współtworzyli japońskie odrodzenie datowane między XVI a XIX wiekiem. W tym właśnie czasie wyspy Nipponu wydostały się z mroku i chaosu.

  • Gatunek: Serial dokumentalny
  • Reżyseria: Michael Chin

Zapiski z japońskiego imperium w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Twórcy

  • Michael Chin Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Niezłomni szogunowie i waleczni samuraje, czarujące gejsze i niezrównani rzemieślnicy to ludzie, którzy współtworzyli japońskie odrodzenie datowane między XVI a XIX wiekiem. W tym właśnie czasie wyspy Nipponu wydostały się z mroku i chaosu, by odrodzić się w duchu pokoju i równowagi. Kwitnąca wówczas Japonia przez blisko 250 lat pozostawała w ścisłej izolacji od świata zachodniego, rządzona stalową ręką szogunatu. Serial przybliża dzieje azjatyckiego imperium, jego relacje z Zachodem, sytuację geopolityczną oraz osiągnięcia kulturowe.

Niezłomni szogunowie i waleczni samuraje, czarujące gejsze i niezrównani rzemieślnicy - ci ludzie współtworzyli japońskie odrodzenie datowane między XVI a XIX wiekiem. W tym właśnie czasie wyspy Nipponu wydostały się z mroku i chaosu, by odrodzić się w duchu pokoju i równowagi. Kwitnąca wówczas Japonia przez blisko 250 lat pozostawała w ścisłej izolacji od świata zachodniego, rządzona stalową ręką szogunatu. O tych niezwykłych czasach opowiada seria dokumentalna "Zapiski z japońskiego imperium", przybliżająca dzieje azjatyckiego imperium, jego relacje z Zachodem, sytuację geopolityczną oraz osiągnięcia kulturowe. Pracując nad tym cyklem, jego producenci przestudiowali setki dzieł sztuki, głównie drzeworytów i malowideł, ilustrujących różne wydarzenia - od codziennych czynności przeciętnych Japończyków po mity z udziałem ich bogów. Zgromadzoną w ten sposób wiedzę wykorzystali przy dynamicznych rekonstrukcjach inspirowanych tradycją teatru kabuki. Jeśli dodać do tego zapierające dech w piersiach japońskie plenery, to otrzymamy dokument niezwykły - przystępny dla zachodniego widza, a jednocześnie przesycony wizualną harmonią typową dla kultury orientu. Film jednocześnie stymulujący intelektualnie i kojący nerwy wyważoną warstwą wizualną.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: 10.0 Głosów: 1

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×