- lista odcinków

Norwegia 2016
  • Motywem przewodnim dzisiejszego odcinka jest przewodnictwo cieplne. Tym razem Andreas Wahl udowodni swoją ufność w prawa fizyki, przejeżdżając przez ogień z prędkością 14 km/h.

  • Tym razem życie prowadzącego show będzie zależało od tego, co nauka wie na temat ciśnienia atmosferycznego. Andreas Wahl będzie wspinał się na ścianę wieżowca niczym Spiderman.

  • W dzisiejszym odcinku Andreas Wahl zaryzykuje swoim życiem, aby udowodnić prawdziwość zasady zachowania momentu pędu. Eksperyment rozgrywa się w surowej scenerii norweskiej prowincji Svalbard w Arktyce. Prowadzący wisi 14 metrów nad ziemią, przywiązany do przerzuconej przez metalowy drąg liny, na której drugim końcu znajduje się odważnik kulowy. Gdy mechanizm trzymający ciężarek zostanie zwolniony, Wahl zacznie spadać. Ma go zatrzymać odważnik, który zacznie się obracać wokół drąga, zaczepiając linę."

  • W dzisiejszym odcinku prowadzący zaufa naukowej wiedzy na temat elektryczności. Andreas Wahl podda się spektakularnemu eksperymentowi, w trakcie którego pozwoli, by uderzyły w niego wytworzone przez transformator Tesli wiązki piorunów. Bezpieczeństwo fizykowi zapewni specjalny metalowy skafander oraz hełm. Dzięki niemu wyładowania elektryczne rzędu milionów woltów ominą ciało śmiałka. Kluczowe w tym eksperymencie jest to, aby ten metalowy kombinezon nie miał żadnych dziur."

  • W dzisiejszym odcinku przekonamy się, co jest możliwe dzięki znajomości prawa Archimedesa, czyli poznamy potęgę siły wyporu. Tym razem Andreas Wahl będzie miał okazję podziwiać piękno skandynawskich krajobrazów z góry. Uniesie się kilkadziesiąt metrów nad ziemię dzięki prawie setce balonów napełnionych helem, przymocowanych do spadochroniarskiej kamizelki, którą nieustraszony fizyk założy na siebie. Kiedy zechce wylądować, będzie musiał zestrzelić lub odciąć kilka balonów.

  • Tematem dzisiejszego odcinka jest opór hydrodynamiczny. Dowiemy się, na czym on polega oraz dlaczego jest znacznie większy od aerodynamicznego. Aby zilustrować działanie tej siły, fizyk Andreas Wahl pozwoli strzelić do siebie z karabinu szturmowego SG 550 z odległości trzech metrów. Jest przekonany, że jeśli stanie się to pod wodą, nic mu się nie stanie, a nawet zdoła złapać pocisk. Eksperyment odbywa się zatem w basenie akademickim w Oslo."

  • W dzisiejszym odcinku będziemy mieli okazję zobaczyć, jak potężna jest siła tarcia. Andreas Wahl decyduje się na niewiarygodny wyczyn, aby zilustrować to zjawisko fizyczne. Ma dokonać skoku na bungee, ale pomiędzy mostem a liną, do której będzie przymocowany, są dwie grube książki telefoniczne. Ich strony są przeplecione, jedna po drugiej, a łączy je jedynie siła tarcia. Według praw fizyki to powinno wystarczyć, aby Andreas bezpiecznie mógł skoczyć w przepaść.

  • W tym odcinku gospodarz show poddaje się eksperymentowi ilustrującemu działanie zasady zachowania energii. Potrzebnym do tego celu rekwizytem jest ogromna stalowa kula używana do burzenia domów, zwisająca z sufitu na ciężkim łańcuchu. Zostaje ona umieszczona tuż przy głowie Andreasa Wahla, który stoi obok betonowej ściany. Mężczyzna zwalnia kulę, a ta oddala się od niego, aby po chwili wrócić. Naukowiec jest pewien, że ciężka stal nie zmiażdży mu głowy, gdyż zgodnie z prawami fizyki kula nie może się wychylić poza punkt, z którego wystartowała.

Nowsze Starsze

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Życie na krawędzi w telewizji

ZwińRozwiń

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×