Daytona 500 w Daytona Beach

Daytona 500, największy, najbardziej prestiżowy wyścig w Stanach Zjednoczonych, rozpoczyna kolejny sezon NASCAR Sprint Cup Series. Ubiegłoroczną rywalizację wygrał Matt Kenseth.

Czas trwania:285 min

Kategoria wiekowa:

Gatunek:Sport/Nascar

Daytona 500 w Daytona Beach w telewizji

Opis programu

Otwierający nowy sezon NASCAR Sprint Cup Series wyścig Daytona 500 to perła w koronie każdego wyścigowego kierowcy. Zwycięstwo w nim zapewnia prestiż i chwałę na lata, niebagatelną gratyfikację finansową i miejsce w galerii sław zlokalizowanej w pobliżu Daytona International Speedway. Pierwsza edycja wyścigu odbyła się w 1959 roku i od tamtej pory niezmiennie figuruje w wyścigowym kalendarzu. Zawsze zaplanowana jest na dwieście okrążeń, które składają się na 500 mil (805 kilometrów). Często dystans ten skracany był lub wydłużany z powodu niesprzyjających warunków pogodowych albo pojawienia się na torze zielonej flagi. Ostatni raz - w ubiegłym sezonie, kiedy w ogóle start Daytona 500 z powodu zbyt dużych opadów deszczu przeniesiony został na następny tydzień. Ubiegłoroczną rywalizację na Daytona International Speedway wygrał Matt Kenseth. Kierowca teamu Roush Fenway Racing prowadził w sumie przez pięćdziesiąt okrążeń, a na finiszu wyprzedził Dale’a Earnhardta Jr i Grega Biffle'a. Za zwycięstwo Kenseth otrzymał ponad półtora miliona dolarów. Warto wspomnieć w tym miejscu, że pierwszy zwycięzca Daytona 500, Lee Petty, otrzymał w nagrodę 19 tysięcy dolarów. Kenseth w Daytona Beach triumfował już po raz drugi, poprzednio zwyciężył tu w 2009 roku, w pokonanym polu zostawił wówczas Kevina Harvicka i A.J. Allmendingera. Przed rokiem wyścigu nie ukończył późniejszy mistrz całej serii Brad Keselowski. Na 187. okrążeniu wziął on udział w kolizji kilku aut zapoczątkowanej przez problemy z oponą Jamie'ego McMurray’a. Do mety w Daytona Beach nie dojechali również m.in. Jimmie Johnson, Kasey Kahne i Jeff Gordon. W tym roku do grona faworytów z pewnością należą: Johnson, Kenseth, Keselowski i Kahne. Szanse na znakomity wynik mają też Denny Hamlin i Kyle Bush, który, chociaż nie zakwalifikował się do ostatniej Pogoni za Mistrzostwem, był najrówniej jeżdżącym zawodnikiem drugiej części poprzedniego sezonu. Wszystkich ich pogodzić będzie jednak chciała Danica Patrick. Tydzień temu została ona pierwszą kobietą w historii, która wygrała kwalifikacje do wyścigu w najważniejszej serii NASCAR. Uczyniła to w wielkim stylu, w dodatku w tak ważnym dla amerykańskich sportów motorowych miejscu jak Daytona International Speedway. Teraz będzie chciała udowodnić, że ma talent i może skutecznie rywalizować z najszybszymi mężczyznami.