Stawka ryczałtu 2024 dla małych gospodarstw. Tyle dostanie gospodarz zamiast osobnych dopłat bezpośrednich

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Ministerstwo rolnictwa szacuje, że z płatności ryczałtowej skorzysta ok. 310 tys. gospodarstw.
Ministerstwo rolnictwa szacuje, że z płatności ryczałtowej skorzysta ok. 310 tys. gospodarstw. pixabay.com/Elsemargriet
Dopłaty dla małych gospodarstw rolnych w 2024 będą miały postać ryczałtu, podobnie jak we wcześniejszym naborze. To ma uprościć cały proces wnioskowania o płatności bezpośrednie dla rolników gospodarujących na najmniejszych areałach. Sprawdź, jaką stawkę dostanie małe gospodarstwo, kto może skorzystać i jak złożyć wniosek o ryczałt.

Spis treści

Już z poprzedniego naboru wiesz, że płatność dla małych gospodarstw zastępuje pozostałe rodzaje płatności bezpośrednich. W naborze o dopłaty 2024 także będzie można skorzystać i złożyć prostszy wniosek o płatność ryczałtową. Jak zapowiada ministerstwo rolnictwa, płatność dla małych gospodarstw ma być wdrożona na lata 2024-2027, o ile zaakceptuje ją Komisja Europejska, to wymóg.

Dla kogo płatność dla małych gospodarstw i jaka stawka?

Z uproszczenia mogą skorzystać najmniejsze gospodarstwa, których jednocześnie w Polsce jest najwięcej. Dopłata ryczałtem ma być przeznaczona dla rolników posiadających do 5 ha użytków rolnych, warunki podobne jak na 2023 r.

Stawka płatności dla małych gospodarstw wyniesie według planu 225 EUR/ha. Ile złotych trafi na konto rolnika? Okaże się po przeliczeniu na podstawie kursu euro z końca września, publikowanej przez Europejski Bank Centralny.

Gdyby przeliczenie nastąpiło 25 kwietnia 2024 r., gdy kurs wynosił 4.3165 zł za 1 euro, to rolnikowi ARiMR wypłaciłaby 971,21 zł/ha.

Resort rolnictwa szacuje, że z płatności skorzysta rocznie ok. 50 proc. rolników posiadających gospodarstwa do 5 ha, czyli ok. 310 tys. gospodarstw.

Kiedy złożyć wniosek o płatność dla małych gospodarstw 2024?

Aktualnie należy złożyć wniosek w podstawowym terminie na obecnie obowiązujących zasadach, zaleca ministerstwo.

Z dniem wejścia w życie zmienionych przepisów ustawy o PS WPR możliwe będzie zawnioskowanie o Płatność dla małych gospodarstw, ewentualnie o ekoschemat Grunty wyłączone z produkcji. Jeżeli rolnik nie spełni warunków do Płatności do małych gospodarstw, rozpatrzony będzie wniosek podstawowy o przyznanie płatności bezpośrednich,

Prezentując zmiany, które poza wdrożeniem płatności ryczałtowej obejmują także normy GAEC, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapowiedziało, że termin na wnioskowanie o nowe instrumenty będzie wydłużony. Podobnie ma się stać z całym naborem o dopłaty bezpośrednie. Przypomnijmy, że podstawowy termin składania wniosków o płatności bezpośrednie mija 15 maja.

Resort rolnictwa tłumaczy, że od 2025 r. rolnik będzie mógł zawnioskować w podstawowym terminie, wystarczy zaznaczyć właściwe „okienko” we wniosku.

Co w sytuacji, jeśli KE nie zatwierdzi zmian? Wówczas „wniosek o przyznanie Płatności do małych gospodarstw pozostanie bez rozpoznania i rozpatrywany będzie wniosek podstawowy o przyznanie płatności bezpośrednich”.

Zatem trzeba jeszcze zaczekać na możliwość złożenia wniosku o płatność dla małych gospodarstw, jednak planowana stawka dopłaty jest znana i ma wynieść 225 euro do hektara.

Źródło informacji: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.