Szczepionka na COVID-19 nie będzie dłużej dostępna. Zostaje wycofana przez producenta

Monika Góralska
Monika Góralska
AstraZeneca wycofuje szczepionkę na COVID-19 niedługo po tym, jak przyznała w oświadczeniu sądowym, że może ona powodować groźne skutki uboczne w postaci zakrzepów krwi.
AstraZeneca wycofuje szczepionkę na COVID-19 niedługo po tym, jak przyznała w oświadczeniu sądowym, że może ona powodować groźne skutki uboczne w postaci zakrzepów krwi. freepik.com
Szczepionka na COVID-19 obecnie jest wycofywana z rynków na całym świecie. Firma farmaceutyczna podjęła taką decyzję ze względu na „nadwyżkę dostępnych zaktualizowanych szczepionek” ukierunkowanych na nowe warianty wirusa.

Spis treści

Szczepionka na COVID-19 nie będzie dłużej dostępna

Firma AstraZeneca rozpoczęła ogólnoświatowe wycofywanie swojej szczepionki przeciwko COVID-19 ze względu na „nadwyżkę dostępnych zaktualizowanych szczepionek” ukierunkowanych na nowe warianty wirusa. 5 marca AstraZeneca złożyła wniosek o wycofanie szczepionki i pozwolenia na dopuszczenie leku do obrotu w Unii Europejskiej. Natomiast 7 maja Europejska Agencja Leków wydała zawiadomienie, że szczepionka nie jest już dopuszczona do stosowania.

AstraZeneca wydała też oświadczenie, w którym poinformowała, że powodem takich decyzji jest zmniejszenie popytu na jej preparat Vaxzevria. Obecnie dostępnych jest wiele nowszych szczepionek dostosowanych do obecnie panujących wariantów COVID-19. Szczepionka AstraZeneca była skuteczna przeciwko pierwotnej wersji wirusa, a teraz nie jest już produkowana ani dostarczana. Firma oświadczyła również, że ich lek w pierwszym roku użytkowania uratował życie ponad 6,5 miliona osób.

Nasze wysiłki zostały docenione przez rządy na całym świecie i są powszechnie uważane za kluczowy element zakończenia globalnej pandemii. Będziemy teraz współpracować z organami regulacyjnymi i naszymi partnerami, aby wytyczyć jasną ścieżkę prowadzącą do zakończenia tego rozdziału i znaczącego wkładu w pandemię COVID-19 – oświadczyła firma.

Skutki uboczne szczepionki na COVID-19

Szczepionka Vaxzevria firmy AstraZeneca została dopuszczona do stosowania u osób w wieku powyżej 18 lat. Była podawana w dwóch dawkach w odstępie około trzech miesięcy. Zawierała wirusa z rodziny adenowirusów zmodyfikowanego w taki sposób, aby zawierał gen wytwarzający białko SARS-CoV-2. Szczepionka nie zawierała samego wirusa i nie mogła wywołać infekcji nim spowodowanej.

Chociaż szczepionkę uznano za bezpieczną i skuteczną, to jednak brytyjsko-szwedzki koncern farmaceutyczny niedawno przyznał w dokumentach sądowych, że może ona wywoływać groźne działania niepożądane takie jak zakrzepy krwi i niską liczbę płytek krwi. Zakrzepica z małopłytkowością (TTS) wystąpiła u około trzech osób na 100 tys. zaszczepionych szczepionką Vaxzevria.

Obecnie według oświadczenia na temat składu szczepionek przeciwko COVID-19 wydanego pod koniec kwietnia br. przez Światową Organizację Zdrowia receptury szczepionek przeciwko COVID-19 powinny być ukierunkowane na linię wirusa JN.1, która wypiera istniejące warianty linii XBB.

Szczepienia na COVID-19 w Polsce w 2024

Według danych Ministerstwa Zdrowia na dzień 7.05.2024 w Polsce jest 22 648 068 osób w pełni zaszczepionych. Od początku pandemii wykonano łącznie 58 570 454 szczepień. Zgłoszono także 18 611 niepożądanych odczynów poszczepiennych.

Szczepionki aktualnie stosowane w realizacji szczepień to:

  • Comirnaty (wariant Omicron),

  • Comirnaty w wersji dla dzieci Junior (0,6-4 lata) oraz (5-11 lat),

  • Spikevax (wariant Omicron),

  • Nuvaxovid (wariant XBB).

Źródła:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komary - co je wabi a co odstrasza?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia