"Tajemnice dzikich zwierząt" odcinek 3. Wiewiórka

Kamila Glińska
Kamila Glińska
Nie jest łatwo człowiekowi stanąć oko w oko z wilkiem, niedźwiedziem czy zającem. Na ogół dzikie zwierzęta trzymają się z dala od miast i ludzkich siedlisk. W programie widać je z bliska.

W programie "Tajemnice dzikich zwierząt" telewidzowie zobaczą, jak dzikie zwierzęta wyglądają w naturze, czym się charakteryzują, jakie są naprawdę. Przewodnikiem po ich świecie będzie leśny detektyw, wyposażony, jak na współczesnego badacza przystało, w GPS, laptop, lornetkę, noktowizor i profesjonalny aparat fotograficzny. Będzie konfrontacja obiegowych opinii wybranych zwierząt z wiedzą i obserwacjami specjalistów, badających ich zwyczaje i zachowania.

W tym odcinku poznamy wiewiórkę. Na świecie żyje 65 gatunków tych gryzoni z rodziny wiewiórkowatych. Najmniejsze mieszkają w Afryce i mają - razem z ogonkiem - 10 cm długości, a największe - wiewiórki indyjskie - mogą urosnąć nawet do 80 centymetrów. Najbardziej znane są wiewiórki pospolite. Występują w Europie i w Azji. Ta nazwa wcale nie znaczy, że to zupełnie zwyczajne zwierzątka. Wręcz przeciwnie. Mają wiele niepospolitych zdolności. Wiewiórki to gryzonie, którym całe życie rosną przednie zęby. Zęby muszą być ścierane, aby domykał się pyszczek.

O wiewiórkach opowie Marcin Kostrzyński, który sporo wychował ich we własnym domu. Poznamy historię trzech podopiecznych: Bolka, Loka i Glusia. A pani ekspert z Łazienek Królewskich obali kilka obiegowych opinii na temat wiewiórek, wyjaśni, że są to bardzo sprytne zwierzątka, działające w sposób przemyślany. Wiewiórki, chcąc zmylić konkurentów do swych zapasów np. gawrony, zakopują w ziemi fałszywe przysmaki. Wiewiórki świetnie pamiętają, gdzie znajduje się kryjówka z zapasami na zimę. Takie miejsce odnajdują na pamięć, nie na węch, bo zimą trudno jest wyczuć zapach spod grubej pierzyny śniegu. Bywa, że nie wszystkie wiewiórcze zapasy są zjedzone. Wiewiórki często są bowiem ofiarami większych drapieżników i wtedy ich zapasy zostają w ziemi, a na wiosnę wyrastają z nich drzewka. W ten sposób rzeczywiście przyczyniają się do rozsiewania drzew.

"Tajemnice dzikich zwierząt" odcinek 3. Wiewiórka - niedziela, 18.10.2015 o godz. 8:45 w TVP1!

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na telemagazyn.pl Telemagazyn