18 strajkowych dni

Pomnik, Polska 2005

16 sierpnia dyrekcja przyjmuje 5 podstawowych postulatów, zostaje ogłoszone zakończenie strajku. Stoczniowcy zaczynają wychodzić z zakładu. Lech Wałęsa nawołuje do strajku okupacyjnego.

  • Czas trwania: 12 minut, Gatunek: Reportaż

18 strajkowych dni w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

  • Krzysztof Kalukin Autor

Opis programu

ZwińRozwiń

W niedzielę, w czwartym dniu strajku, po mszy w Stoczni Gdańskiej kilkunastu stoczniowców dźwiga dębowy krzyż. Zanoszą go na trawnik koło placu, w miejscu gdzie zginęło 1970 roku trzech stoczniowców, osadzają w przygotowanej nocą konstrukcji. Ilustracją są zdjęcia i fragment filmu. Pamięć o zamordowanych stoczniowcach w grudniu 1970 roku na Wybrzeżu jest żywa. Już w pierwszą rocznicę zawisła czarna flaga na kominie w stoczni.

W niedzielę, w czwartym dniu strajku, po mszy w Stoczni Gdańskiej kilkunastu stoczniowców dźwiga dębowy krzyż. Zanoszą go na trawnik koło placu, w miejscu, gdzie w 1970 roku zginęło trzech stoczniowców; osadzają krzyż w przygotowanej nocą konstrukcji. Ilustracją są zdjęcia i fragment filmu. Pamięć o zamordowanych stoczniowcach w grudniu 1970 roku na Wybrzeżu jest żywa. Już w pierwszą rocznicę zawisła czarna flaga na kominie w stoczni. W latach poprzedzających wybuch strajku, w każdą rocznicę śmierci stoczniowców działacze WZZ, KOR, RMP oraz Lech Wałęsa zawsze czcili pamięć zabitych, składając wieńce. Tym wydarzeniom nieodłącznie towarzyszyli funkcjonariusze MO, którzy kontrolowali każdy krok działaczy. Władze nie chciały dopuścić do upamiętnienia tego miejsca. Powstały plany budowy hipermarketu i parkingu. W pierwszym dniu strajku, 14 sierpnia, powstał projekt pomnika. Już wtedy zbierano pieniądze na jego budowę. O Pomniku Poległych Stoczniowców Marek Nowakowski rozmawia z jego pomysłodawcą, Henrykiem Lenarciakiem oraz z jednym z projektantów, Bogdanem Pietruszką. Autorzy programu wspominają pierwszy solidarnościowy koncert artystów, a także fragment anonimowego wiersza "Piosenka dla córki", który powstał podczas sierpniowego strajku.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×