A więc wojna

/, Polska 2019

Program, złożony z 36 odcinków, prezentuje najważniejsze wydarzenia każdego dnia kampanii wrześniowej, która rozpoczęła się 1 września 1939 roku i trwała do kapitulacji 6 października.

  • Czas trwania: 5 minut, Gatunek: Cykl reportaży

A więc wojna w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Opis programu

ZwińRozwiń

O świcie 1 września 1939 roku Niemcy bez wypowiedzenia wojny przekroczyli granice Polski. Rozpoczęła się II wojna światowa. Kampania wrześniowa, nazywana też wojną obronną Polski 1939, trwała do kapitulacji 6 października. Program, złożony z 36 odcinków, prezentuje najważniejsze wydarzenia każdego dnia kampanii.

28 września. Czwartek. Generał Tadeusz Kutrzeba i generał Johannes von Blaskowitz o godzinie 13.15 na terenie fabryki Škody podpisują umowę o kapitulacji Warszawy. Niemcy gwarantują zwolnienie do domu wszystkich szeregowych. Oficerowie mają pójść do niewoli. W czasie obrony stolicy zginęło około 2 6 tys. żołnierzy. Rannych zostało około 15 tys. Straty wśród ludności cywilnej wynoszą około 10 - 20 tys. zabitych i około 50 tys. rannych. Około 120 140 tysięcy żołnierzy broniących stolicy trafia do niewoli. O godzinie 7:30 rozpoczyna się zawieszenie broni w Modlinie. W Moskwie zostaje podpisany niemiecko - sowiecki układ o przyjaźni i granicach oraz trzy protokoły dodatkowe. W podpisanym dokumencie mówi się o byłym państwie polskim. Granica niemiecko - sowiecka przebiega na linii Pisy, Narwi, Bugu, Wisłoka i Sanu. Artykuł II podpisanego układu mówił, że obie strony uznają ustaloną w Artykule I granicę obustronnych interesów państwowych za ostateczną i oddala wszelką odnoszącą się do tej regulacji ingerencję państw trzecich. Podpisy na dokumencie, który był faktycznie czwartym rozbiorem Polski złożyli minister spraw zagranicznych Rzeszy Niemieckiej Joachim von Ribbentrop i przewodniczący Rady Komisarzy Ludowych i ludowy komisarz spraw zagranicznych ZSRR Wiaczesław Mołotow. Z układem sowiecko - niemieckim "o przyjaźni i granicach" zbiegło się wystąpienie sowieckiego premiera i ministra spraw zagranicznych Wiaczesława Mołotowa, w którym rozbite państwo polskie nazwał "pokracznym bękartem traktatu wersalskiego". Samodzielna Grupa Operacyjna "Polesie" dowodzona generała Franciszka Kleeberga walczy z Armią Czerwoną. Broni się załoga Helu. W Paryżu ambasador Juliusz Łukasiewicz powierza generałowi Władysławowi Sikorskiemu dowództwo nad tworzącą się armią.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×