Abecadło astronomii

Słońce, Polska 2023

Seria skierowana głównie do młodszych odbiorców. W każdym odcinku prowadzący prezentują podstawowe zagadnienia z zakresu astronomii.

 • Czas trwania: 9 minut, Gatunek: Program edukacyjny

Abecadło astronomii w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

 • Adam Rubaszewski Zdjęcia
 • Marcin Wziętek Montaż

Opis programu

ZwińRozwiń

Jasny punkt milcząco i majestatycznie sunie na tle gwiazd. Jego blask znacząco je przewyższa. Ba! Czasem tylko Księżyc okazuje się być jaśniejszy na nocnym niebie Czy to UFO? To najczęściej pojawiające się pytanie na widok tego niecodziennego gościa. Odpowiedź jest bardziej prozaiczna. Poznamy ją w dzisiejszym odcinku ABECADŁA ASTRONOMII. To trzeba zobaczyć!

Ideą programu jest prezentacja podstawowych zagadnień astronomii popularnej z perspektywy obserwatora nieba, zarówno dziennego, jak i nocnego. Cykl adresowany jest do widzów w wieku 7 - 14 lat, czyli uczniów szkół podstawowychi pokazuje, od czego najlepiej zacząć stawianie kroków na niebie. Każde dziecko wie, że codziennie Słońce wschodzi, wędruje po niebie i zachodzi. Kiedyś sądzono, że obiega ono Ziemię, podczas gdy nasza planeta tkwi nieruchomo w centrum Wszechświata. Dopiero Mikołaj Kopernik, nasz największy astronom odkrył, że jest dokładnie odwrotnie. Dziś o naszej gwieździe dziennej wiemy o wiele więcej, ale jest jeszcze sporo do odkrycia. Dlaczego Słońce świeci i grzeje? Skąd się biorą plamy na jego powierzchni? Czy da się polecieć na Słońce? Odpowiedzi na te pytania szukaj w pierwszym odcinku ABECADŁA ASTRONOMII!

Komentarze

Skomentuj
 • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

  Ocena społeczności: - Głosów: 0

  Hity dnia

  Wszystkie hity »

  Logowanie

  Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

  ×