Aby wszyscy byli jedno

Polska 2013

Reportaż o Polskiej Radzie Ekumenicznej i jej prezesie - arcybiskupie wrocławsko-szczecińskim Jeremiaszu. W programie przedstawione zostaną cele Polskiej Rady Ekumenicznej oraz sposoby ich realizacji.

 • Czas trwania: 25 minut, Gatunek: Reportaż

Aby wszyscy byli jedno w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Reportaż o Polskiej Radzie Ekumenicznej i jej prezesie - arcybiskupie wrocławsko-szczecińskim Jeremiaszu. W programie przedstawione zostaną cele Polskiej Rady Ekumenicznej oraz sposoby ich realizacji. Dokument jest także opowieścią o człowieku instytucji - pokazuje postawę, zaangażowanie i wielkość arcybiskupa Jeremiasza. Jego portret stworzą wypowiedzi ks. Grzegorza Cebulskiego, ks. Ireneusza Lukasa, prof. Kaliny Wojciechowskiej i Wsiewołoda Konacha - twórcy pamiętnika o arcybiskupie, oraz sekretarza rady Urszuli Krzemińskiej.

Reportaż o Polskiej Radzie Ekumenicznej i jej prezesie Jeremiaszu, arcybiskupie wrocławsko - szczecińskim. Polska Rada Ekumeniczna swoją genezę widzi w organizowanych od 1940 roku w Warszawie konspiracyjnych spotkaniach ekumenicznych. W 1944 roku w stolicy duchowni podpisali dokument Konfesja Polska - wyznanie wiary polskich chrześcijan. W 2000 roku Kościół Rzymskokatolicki oraz sześć Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej: Ewangelicko - Augsburski, Ewangelicko - Reformowany, Ewangelicko - Metodystyczny, Starokatolicki Mariawitów, Polskokatolicki i Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny podpisują w luterańskim kościele św. Trójcy w Warszawie dokument Sakrament chrztu znakiem jedności - o wspólnym uznaniu sakramentu chrztu. Na czele Zarządu Regionalnego Polskiej Rady Ekumenicznej tradycyjnie stoi duchowny jednego z Kościołów członkowskich PRE, wybrany w wyborach regionalnych przez lokalnych przedstawicieli wspólnot Polskiej Rady Ekumenicznej. Prezesem Polskiej Rady Ekumenicznej jest prawosławny arcybiskup wrocławsko - szczeciński Jeremiasz. Ekumenizm to działalność na rzecz pojednania chrześcijan. To dialog różnych wyznań oraz próba wzajemnego zrozumienia. To także postawa pełna tolerancji i szacunku wobec bliźnich oraz ich tradycji religijnych. Reportaż przedstawia cele Polskiej Rady Ekumenicznej jak: duchowe zbliżenie i pielęgnowanie braterskich stosunków między Kościołami, a w szczególności między Kościołami zrzeszonymi w Radzie. Przedstawimy sposoby realizowania tych celów: a) szerzenie tolerancji religijnej i wzajemnego poszanowania wierzących należących do różnych wspólnot kościelnych, b) pogłębianie świadomości ekumenicznej wśród członków różnych Kościołów. Międzynarodową działalność Rady pokażemy na podstawie projektów: - Pojednanie w Europie - zadanie Kościołów na Ukrainie, Białorusi, w Polsce i w Niemczech - Współpracy młodzieży (Polska - Niemcy) - Znaki Nadziei (Polska - Niemcy). Opowieść o Radzie Ekumenicznej będzie także opowieścią o abp Jeremiaszu, człowieku instytucji. Jego postawa, zaangażowanie i jego wielkość jako duchownego będzie wynikać z jego wypowiedzi na temat Rady i Ekumenizmu, na temat człowieka i Boga. Barwny portret arcybiskupa tworzą swoimi wypowiedziami: ks. Grzegorz Cebulski z Wrocławia, ks. Ireneusz Lukas, prof. Kalina Wojciechowska i Wsiewołod Konach (twórcy pamiętnika o abp Jeremiaszu). Wypowiada się także sekretarz Rady, Urszula Krzemińska.

Komentarze

Skomentuj
 • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

  Ocena społeczności: - Głosów: 0

  Hity dnia

  Wszystkie hity »

  Logowanie

  Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

  ×