Adam po pracy: Wielkanoc

Polska 2009

Program jest przeznaczony dla osób zapracowanych, które tęsknią za kuchnią mam i babć, ale chcą się żywić zdrowo i lekko. Tradycyjne potrawy będą podane w nowoczesny sposób.

  • Czas trwania: 5 minut, Gatunek: Magazyn kulinarny

Adam po pracy: Wielkanoc w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Program jest przeznaczony dla osób zapracowanych, które tęsknią za kuchnią mam i babć, ale chcą się odżywiać zdrowo i lekko. Tradycyjne potrawy będą podane w nowoczesny sposób. W każdym odcinku zostaną zaprezentowane trzy przepisy. Widzowie dowiedzą się, w jaki sposób przygotowuje się, takie rarytasy jak: tatar z łososia na sałatce z ogórka, białą zupę rybną, polędwicę wołową na sosie z kurek. Ponadto Adam Chrząstowski opowie o winach, doradzi, w jaki sposób dobrać odpowiedni trunek do dania.

Program jest smakowitym kąskiem dla osób zapracowanych, które lubią gotować, tęsknią za kuchnią swoich mam i babć, ale chcą się żywić zdrowo i lekko. Potrawy tradycyjne będą podane w nowoczesny sposób - to zupełnie nowe spojrzenie na polską kuchnię. Każdy odcinek przedstawia trzy przepisy, na podstawie których można przygotować pyszny obiad. Tak więc pojawiają się przepisy na przystawki, zupy, dania główne i desery, dodatkowo Adam Chrząstowski opowiada o winach, radzi jak dobrać odpowiedni trunek do dania. Dania tworzone przez Chrząstowskiego cechuje nieoczekiwana harmonia smaku, widzowie programu poznają przepisy na takie rarytasy jak: tatar z łososia na sałatce z ogórka, zupa z nowalijek i koperku, biała zupa rybna, cykoria z gruszką orzechami i górskim serem, polędwica wołowa na sosie z kurek, kogiel mogiel z owocami...

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×