Akademia Supraska

Polska 2009

Myśl o powołaniu Akademii Supraskiej pojawiła się we wrześniu 2004 r. Jej misją są pielęgnowanie, rozwój i upowszechnianie tradycji, wartości oraz duchowości prawosławia.

  • Czas trwania: 25 minut, Gatunek: Reportaż

Akademia Supraska w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Myśl o powołaniu Akademii Supraskiej pojawiła się we wrześniu 2004 r. W swoich działaniach instytucja współpracuje z Prawosławnym Męskim Klasztorem Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Supraślu, prawosławną diecezją białostocko-gdańską oraz innymi organizacjami i instytucjami. Akademia dysponuje zapleczem noclegowym i pomieszczeniami, w których mogą odbywać się zajęcia. W minionym roku zostały zorganizowane warsztaty ikonograficzne i ikonograficzno-fotograficzne, warsztaty hezychastyczne oraz szkolenia liderów młodzieżowych.

Myśl o powołaniu Akademii Supraskiej pojawiła się we wrześniu 2004 r. Założenia pomysłu jej twórcy zapisali w statucie: Misją Akademii jest pielęgnowanie, rozwój i upowszechnianie tradycji, wartości i duchowości prawosławia jako źródła odpowiedzi na wyzwania współczesności, wkład w życie Kościoła prawosławnego poprzez działalność badawczą, edukacyjną i wychowawczą oraz działania na rzecz zbliżenia i współpracy między kulturami, religiami i wyznaniami w dziele budowy wspólnoty ludzkiej opartej na dobru i szacunku. 1) stworzenie przestrzeni do refleksji i dyskusji o możliwościach dążenia do chrześcijańskiej doskonałości w warunkach współczesnego życia; 2) wspieranie działalności badawczej i edukacyjnej w zakresie wschodniej tradycji chrześcijańskiej; 3) popularyzacja wiedzy o prawosławiu w Polsce i na świecie; 4) stwarzanie możliwości zapoznania się z bogactwem tradycji i współczesnym życiem monastycznym; 5) rozwój współpracy międzynarodowej i krajowej z innymi instytucjami i organizacjami o podobnych celach; 6) aktywizacja laikatu, szczególnie młodzieży, w życiu Kościoła. W swoich działaniach Akademia współpracuje z Prawosławnym Męskim Klasztorem Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Supraślu, Prawosławną Diecezją Białostocko - Gdańską oraz innymi organizacjami i instytucjami. Akademia Supraska to wspólne dzieło, bo pieniądze na utworzenie jej siedziby w Supraślu zebrali wierni cerkwi prawosławnej z całej Polski w czasie dwukrotnej akcji "Wspólne dzieło". Od ponad roku Akademia dysponuje zapleczem noclegowym i pomieszczeniami, w których mogą odbywać się zajęcia. Własna siedziba zdecydowanie zwiększyła możliwości działania akademii. W minionym roku odbyły się tam warsztaty ikonograficzne i ikonograficzno - fotograficzne dla dzieci ze wsi i małych miasteczek, warsztaty hezychastyczne, szkolenia liderów młodzieżowych. Akademia przez kilka miesięcy realizowała program "Nieznana Polska" oraz program dla Uniwersytetu III wieku "Poznajemy prawosławie, poznajemy naszych sąsiadów".

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×