Architektura w służbie teologii

Polska 2009

Autorzy programu przybliżają architekturę kościołów ewangelicko-reformowanych w Warszawie, Łodzi, Żychlinie i Zelowie, opowiadają też o zborach reformowanych w Holandii, na Litwie i we Włoszech.

  • Czas trwania: 20 minut, Gatunek: Reportaż

Architektura w służbie teologii w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Autorzy programu przybliżają architekturę kościołów ewangelicko-reformowanych w Warszawie, Łodzi, Żychlinie i Zelowie, opowiadają też o sztuce architektonicznej zborów reformowanych w Holandii, na Litwie i we Włoszech. Z kościołów ewangelicko-reformowanych w Polsce najbardziej charakterystyczna wydaje się świątynia w Żychlinie. Tamtejsza parafia istnieje od czasów reformacji. Zespół kościelny charakteryzuje architektura o cechach typowych dla budownictwa sakralnego tego wyznania na obszarze Rzeczypospolitej.

Kościół reformowany jest kościołem Słowa, a jako że powstał w erze rozkwitu drukarstwa i nauki, stał się też Kościołem słów. Cechuje go prostota, nie ma w nim niczego, co zbędne. Jak wyglądają kościoły ewangelicko - reformowane w Polsce i w Europie? Czy różnią się od kościołów innych wyznań chrześcijańskich? Jak wyglądały w przeszłości, jaką spełniały i pełnią funkcję? Na te pytania szukają odpowiedzi autorzy programu, którzy przybliżają architekturę kościołów ewangelicko - reformowanych w Warszawie, Łodzi, Żychlinie i Zelowie, opowiadają też o sztuce architektonicznej zborów reformowanych w Niderlandach, na Litwie i we Włoszech. Z kościołów ewangelicko - reformowanych w Polsce najbardziej charakterystyczny wydaje się kościół w Żychlinie. Tamtejsza parafia jest jedyną na terytorium Polski, która przetrwała od czasów polskiej reformacji do dnia dzisiejszego. Zespół kościelny charakteryzuje architektura o cechach typowych dla budownictwa sakralnego tego wyznania na obszarze Rzeczypospolitej. Kościół w Zelowie wzniesiony został w latach 1821 - 1825 w stylu klasycystycznym według projektu architekta Jana Zille na planie prostokąta z kwadratową, węższą od korpusu wieżą od zachodu. Wnętrze jest właściwie pozbawione dekoracji, z wyjątkiem kamiennych tablic upamiętniających Jana Husa, Jana Kalwina, Jana Łaskiego i Jana Amosa Komeńskiego. W Warszawie ewangelicy reformowani zarejestrowali swoją parafię na terenie jurydyki Leszno w 1776 r. W rok po zarejestrowaniu parafii poświęcono pierwszy skromny kościół ewangelicko - reformowany w stolicy (obecnie mieści się tam siedziba Warszawskiej Opery Kameralnej). W 1866 r. przystąpiono do budowy nowego kościoła, zaprojektowanego w stylu neogotyckim przez członka parafii, Adolfa Loewego, znanego warszawskiego architekta. Ze względu na ogromne koszty przedsięwzięcia budowa trwała aż 14 lat. Loewe w pionierski sposób zastosował żeliwo, odlewając z niego m. in. kolumny, nowatorsko sięgnął również po blachy cynkowe i stal (konstrukcja wieży) oraz pomysłowo rozwiązał witraże.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

    Ocena społeczności: - Głosów: 0

    Hity dnia

    Wszystkie hity »

    Logowanie

    Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

    ×