Bełz. Rok 1951

Polska 2001

W lecie 1951 roku blisko 20 tysięcy Polaków zostało wysiedlonych z historycznych Grodów Czerwieńskich, czyli Bełza, Krystynopola, Waręża, Uhniowa, Sokala, oraz okolicznych wsi.

  • Czas trwania: 25 minut, Gatunek: Reportaż

Bełz. Rok 1951 w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

W lecie 1951 roku blisko 20 tysięcy Polaków zostało wysiedlonych z historycznych Grodów Czerwieńskich, czyli Bełza, Krystynopola, Waręża, Uhniowa, Sokala, oraz okolicznych wsi. Wschodnia część powiatu hrubieszowskiego znalazła się w granicach ZSRR i została zasiedlona przez ludność ukraińską. Polaków wywieziono w Bieszczady, m.in. do Ustrzyk i Czarnej, oraz na ziemie zachodnie. Uczestnicy i naoczni świadkowie tamtych dramatycznych wydarzeń opowiedzą, dlaczego ZSRR odebrał Polsce dawne województwo bełskie i jak przebiegała akcja wysiedleńcza.

Opowieść o mało znanym szerszej opinii wydarzeniu z najnowszej historii Polski. Dokładnie pół wieku temu miała miejsce tzw. korekta wschodniej granicy Polski. W lecie 1951 roku blisko 20 tysięcy Polaków zostało wysiedlonych z historycznych Grodów Czerwieńskich, czyli Bełza, Krystynopola, Waręża, Uhniowa, Sokala oraz okolicznych wsi. Wschodnia część powiatu hrubieszowskiego znalazła się w granicach ZSRR i została zasiedlona przez ludność ukraińską. Polaków wywieziono w Bieszczady, m.in. do Ustrzyk i Czarnej, oraz na ziemie zachodnie. Grody Czerwieńskie związane były z Polską od czasów piastowskich. Kolejni władcy tracili je i odzyskiwali, ostatecznie przyłączył je do Rzeczypospolitej Kazimierz Jagiellończyk. Powstało województwo bełskie, które przetrwało przez ponad 300 lat, aż do czasów pierwszego rozbioru Polski. Wówczas część dawnego województwa stała się najdalej na północ wysuniętym punktem zaboru austriackiego. Na początku XX wieku na tym niewielkiem obszarze, w widłach Bugu i Sołokini mieszkało blisko 100 tysięcy ludzi. Dlaczego ZSRR odebrało Polsce dawne województwo bełskie i jak przebiegała akcja wysiedleńcza - opowiedzą uczestnicy i naoczni świadkowie tamtych dramatycznych wydarzeń.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×