Bitwa pod Grunwaldem

Bitwa pod Grunwaldem, Polska 2010

Dokument opowiada o uczestnikach inscenizacji bitwy pod Grunwaldem, którzy co roku licznie przybywają z różnych stron świata. Kamera towarzyszy nie tylko rycerzom, ale podgląda także życie obozowe.

  • Czas trwania: 17 minut, Gatunek: Reportaż

Bitwa pod Grunwaldem w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Od 1998 roku w każdą rocznicę słynnej bitwy pod Grunwaldem, w której wojska polsko-litewskie pokonały Zakon Krzyżacki, odbywa się jej inscenizacja. Bierze w niej udział ponad 3000 miłośników historii średniowiecza z całego świata. Impreza to nie tylko bitwa rycerzy, ale również jeden ze sposobów popularyzowania wiedzy o średniowieczu - jego kulturze, obyczajach i rzemiośle. Kamera towarzyszy uczestnikom wydarzenia - nie tylko rycerzom, ale również tym, którzy wcielili się w rolę rzemieślników i pięknych dam.

15 lipca 1410 roku na polach pomiędzy wsiami Grunwald, Łodwigowo i Stębark odbyła się jedna z największych bitew średniowiecznej Europy. Wojska świeżo powstałej unii polsko-litewskiej - w sile 50 chorągwi polskich i 40 litewskich - zmierzyły się z 51 chorągwiami potężnego Ordo fratrum domus hospitalis Sanctae Mariae Theutonicorum in Jerusalem (Zakonu Szpitala Najświętszej Maryji Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, znanych w Polsce jako Krzyżacy). Stroną polską dowodził król polski i najwyższy książe litewski Władysław Jagiełło, a Krzyżakami Wielki Mistrz Ulrych Von Jungingen. Bitwa - pomimo początkowego rozbicia lekkiej jazdy litewskiej przez ciężkozbrojnych Krzyżaków - zakończyła się całkowitym zwycięstwem sił polsko-litewskich. Zdobyte zostały wszystkie chorągwie a z 250 braci zakonnych biorących udział w bitwie poległo ponad 200 - w tym sam Wielki Mistrz i niemal cała Kapituła zakonu. Z klęski zadanej pod Grunwaldem Krzyżacy nie podnieśli się nigdy. Od roku 1998 na polach Grunwaldu odbywa się jedna z największych inscenizacji średniowiecznych bitew. Rokrocznie bierze w nich udział ponad 3000 miłośników historii średniowiecza z całego świata. Oprócz Polaków impreza gości uczestników z Niemiec, Włoch, Francji, Finlandii, Czech, Słowacji, Węgier, Rosji, Białorusi, Ukrainy i Stanów Zjednoczonych. Ale Grunwald to nie tylko bitwa rycerzy. To również jeden z najlepszych sposobów na popularyzowanie wiedzy o średniowieczu - jego historii, kulturze, obyczajach czy rzemiośle. I faktycznie trudni znaleźć lepszy sposób - średnio zmagania grunwaldzkie obserwuje ponad 100 tysięcy widzów. To właśnie ta wielka impreza i jej uczestnicy będą tematem najnowszego, realizowanego na zlecenie Czwórki, dokumentu Patryka Vegi. Ten jeden z najbardziej utalentowanych polskich reżyserów,(„Prawdziwe psy”, „Pitbull”, „Twarzą w twarz”, „Hans Kloss. Stawka większa niż życie”) towarzyszyć będzie ze swoją kamerą uczestnikom bitwy.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×