Cerkiew w kotłowni

Cerkiew w kotłowni, Polska 2019

W Warszawie przy ul. Lelechowskiej istnieje kaplica prawosławna, w której odprawiane są nabożeństwa w języku polskim. Dawniej pomieszczenie to było kotłownią. Patronem kaplicy jest św. Grzegorz.

  • Czas trwania: 20 minut, Gatunek: Reportaż

Cerkiew w kotłowni w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

W Warszawie przy ul. Lelechowskiej istnieje kaplica prawosławna, w której odprawiane są nabożeństwa w języku polskim. Dawniej pomieszczenie to było kotłownią. Kaplica należy do Muzeum Ikon, wraz z przestrzenią wystawienniczą oraz ekspozycją w podziemiach. Patronem kaplicy jest św. Grzegorz - młody naukowiec, pasjonat pracy, mocno związany z prawosławiem. Mieszkał w Warszawie, chodził tymi samymi ścieżkami i jeździł tymi samymi tramwajami, którymi teraz porusza się młodzież.

W Warszawie przy ul. Lelechowskiej działa kaplica prawosławna, w której odbywają się nabożenstwa w języku polskim. Ciekawa jest historia tego miejsca, bowiem niegdyś pomieszczenie, w którym odbywają się nabożeństwa, było kotłownią. Patronem kaplicy jest św. Grzegorz, który był osobą szczególnie bliską młodzieży, zgromadzonej wokół kaplicy; podobnie jak wielu z nich był młodym naukowcem, pasjonatem swojej pracy, mocno związanym z prawosławiem. Mieszkał w Warszawie, chodził tymi samymi ścieżkami i jeździł tymi samymi tramwajami. Jest polsko - gruzińskim, współczesnym świętym. Kaplica wchodzi w skład Muzeum Ikon, które jest drugim wątkiem reportażu. Składa się ono z, poza kaplicą, przestrzeni wystawienniczej oraz fascynującej ekspozycji w podziemiach budynku. Ciekawa jest historia samego obiektu, który w przeszłości był kotłownią, która w chwili podłączenia do centralnej sieci grzewczej, przestała działać i były burmistrz Ochoty, Wojciech Maurycy Komorowski, zdecydował się przekazać obiekt na rzecz Muzeum Ikon. Został on wyremontowany z własnych środków. Współautorem projektu i ostatecznego wyglądu kaplicy i całego obiektu jest niedawno zmarły architekt Andrzej Markowski, który przeniósł tam ostatecznie swoją pracownię. Inż. Markowski, jest również autorem budującej się świątyni Mądrości Bożej przy ul. Puławskiej 523.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×