Cerkiew w Krynicy

Polska 2011

Reportaż przypomina historię prawosławnych Łemków, a także atmosferę, która panowała przed 30 laty przy budowie cerkwi pod wezwaniem św. Włodzimierza Wielkiego w Krynicy Zdroju.

  • Czas trwania: 20 minut, Gatunek: Reportaż

Cerkiew w Krynicy w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Cerkiew pod wezwaniem św. Włodzimierza Wielkiego w Krynicy Zdroju powstała przed 30 laty. Jest pomnikiem 1000-lecia chrztu Rusi. Świątynię budowało trzydzieści rodzin przy pomocy wiernych z całej Polski. Reportaż przypomni historię prawosławnych Łemków, a także atmosferę, która panowała na placu budowy. 28 lipca 2011 roku, w dniu święta patrona, w cerkwi odbyły się jubileuszowe uroczystości.

Cerkiew pod wezwaniem św. Włodzimierza Wielkiego w Krynicy Zdrój ma ogromne znaczenie dla prawosławnej społeczności zamieszkującej południowe tereny naszego kraju. Jest symbolem trwania Łemków w wierze przodków. Za wiarę w 1947 roku zapłacili ogromną cenę; zostali wysiedleni ze swoich rodzinnych domów w ramach akcji "Wisła". Niektórym udało się wrócić. Ale wtedy większość ich świątyń była albo zniszczona, albo zajęta. O budowie nowych nawet nie mogli myśleć. Dopiero na początku lat 80. ich wielkie pragnienie zaczęło się spełniać. Władze pozwoliły na zbudowanie kilku świątyń. Jedną z pierwszych, którą zaczęto budować, była właśnie cerkiew w Krynicy. Została ona poświęcona św. Włodzimierzowi Wielkiemu i jest też pomnikiem 1000 - lecia Chrztu Rusi. Budowana była przez trzydzieści rodzin, ale pomagali im wierni z całej Polski. Reportaż przypomni te dramatyczne chwile z historii prawosławnych Łemków, a także atmosferę, jaka panowała, gdy na placu budowy zaczęły się pierwsze prace. 28 lipca 2011 roku w dniu święta patrona cerkwi odbyły się tam jubileuszowe uroczystości.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×