Chrześcijańska Armenia

Chrześcijańska Armenia, Polska 2019

Według wielu badaczy i historyków Armenia jako pierwszy kraj na świecie uznała chrześcijaństwo za religię państwową. Nastąpiło to prawdopodobnie na początku IV wieku naszej ery.

  • Czas trwania: 19 minut, Gatunek: Reportaż

Chrześcijańska Armenia w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Według wielu badaczy i historyków Armenia jako pierwszy kraj na świecie uznała chrześcijaństwo za religię państwową. Nastąpiło to prawdopodobnie na początku IV wieku naszej ery - w czasie, gdy na rozkaz cesarza Dioklecjana w Rzymie prześladowano chrześcijan. Wśród historyków przeważa pogląd, że Armenia uznała chrześcijaństwo za religię państwową około roku 314 lub 315 n.e. Chrystianizacja rozpoczęła się, gdy Grzegorz Oświeciciel został pierwszym biskupem Armenii. Ormianie wierzą, że arka Noego po potopie osiadła na górze Ararat.

Według wielu badaczy i historyków Armenia to pierwszy kraj na świecie, który ogłosił chrześcijaństwo religią państwową; stało się to wcześniej niż uczyniło to Cesarstwo Rzymskie. Nastąpiło to prawdopodobnie za rządów króla Tyrydatesa III już na początku IV wieku ne. , a więc w czasie, gdy na rozkaz cesarza Dioklecjana w Rzymie trwały bardzo brutalnei krwawe prześladowania chrześcijan. Co do daty chrztu Armenii wśród historyków istnieje spór, przeważa jednak pogląd, iż Armenia uznała chrześcijaństwo za religię państwową około roku 314 lub 315 i był to pierwszy tego rodzaju akt w dziejach świata. Właściwa chrystianizacja rozpoczęła się, kiedy ewangelizator Armenii - w. Grzegorz Oświeciciel, nawróciwszy króla, został pierwszym biskupem tego kraju. Nie można też zapomnieć o innym ważnym fakcie, jakim jest wzmianka już w pierwszej księdze biblijnej - Księdze Rodzaju - o Araracie. Na tej świętej dla wszystkich Ormian górze osiadła ponoć po wielkim potopie arka Noego, o czym Ormianie starają się przypominać na każdym kroku przybywającym do ich kraju turystom. Program opowie o historii i współczesnych losach Armenii. Z kamerą odwiedzimy najważniejsze dla ormiańskiego chrześcijaństwa miejsca kultu w tym między innymi klasztor Chor Wirap, w którym więziony był patron Armenii św. Grzegorz, średniowieczny klasztor Gerghard oraz kompleks sakralny w miejscowości Echmiadzin.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×