Chrześcijańska Etiopia

Chrześcijańska Etiopia, Polska 2020

Większość społeczeństwa Etiopii należy do Kościoła etiopskiego, który jest odłamem obrządku koptyjskiego. Należy on do grupy Kościołów monofizyckich, tzn. uznających jedynie boską naturę Chrystusa.

  • Czas trwania: 20 minut, Gatunek: Reportaż

Chrześcijańska Etiopia w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Etiopia to jeden z najciekawszych krajów afrykańskich. Większość społeczeństwa tego kraju to chrześcijanie należący do Kościoła etiopskiego, który jest odłamem obrządku koptyjskiego. Należy on do grupy Kościołów monofizyckich, tzn. uznających jedynie boską naturę Chrystusa. Chrześcijanie etiopscy zachowali w liturgii i tradycji wiele zwyczajów wywodzących się z judaizmu. W centrum każdej świątyni Kościoła etiopskiego znajduje się miejsce Święte Świętych, w którym przechowywana jest kopia Arki Przymierza. Mają do niej dostęp tylko duchowni.

Etiopia to jeden z najciekawszych i jednocześnie najmniej odkrytych krajów afrykańskich. Zdecydowana większość społeczeństwa tego kraju to chrześcijanie należący do Kościoła etiopskiego, będącego odłamem obrządku koptyjskiego. Jest to kościół należący do grupy kościołów monofizyckich, tzn. uznających jedynie Boską naturę Chrystusa. Chrześcijanie etiopscy zachowali w liturgii i tradycji wiele zwyczajów wywodzących się z judaizmu. Centrum każdej świątyni Kościoła etiopskiego stanowi miejsce Święte Świętych, w którym przechowywana jest kopia Arki Przymierza. Do tego miejsca mają dostęp tylko duchowni, co jest nawiązaniem do koncepcji świątyni Salomona. Część kościoła dostępna dla świeckich podzielona jest na strony przeznaczone osobno dla kobiet i dla mężczyzn. Odwiedzając Etiopię, można odnieść wrażenie, że chrześcijaństwo w Etiopii przeniknęło dogłębnie wszystkie sfery życia. Wśród innych krajów Afryki. Etiopia wyróżnia się swą kulturą i tradycją. Ludzie są biedni, ale niezwykle gościnni i bardzo dumni ze swojej wielowiekowej historii i wspaniałych zabytków. Zespół wykutych w skale świątyń w Lalibeli, ogromnemonolity oraz kościół, w którym znajduje się Arka Przymierza w Axum czy kamienne zamki w Gonderze to miejsca, które musi odwiedzić każdy turysta odwiedzający Etiopię. Program opowie o historii oraz współczesności Etiopii. Dzięki reportażowi widz będzie miał okazję zobaczyć najważniejsze i najpiękniejsze miejsca i zabytki związane z etiopskim chrześcijaństwem oraz pozna fascynujące zwyczaje, kulturę i tradycjętego kraju.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×