Chrześcijański obowiązek

Polska 2014

Dokument porusza temat warsztatów terapii zajęciowej, działających w powiecie gorlickim. Jedym z nich jest Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia z siedzibą w Gładyszowie.

 • Czas trwania: 20 minut, Gatunek: Reportaż

Chrześcijański obowiązek w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Dokument porusza temat warsztatów terapii zajęciowej, działających w powiecie gorlickim. Jedym z nich jest Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia z siedzibą w Gładyszowie, który organizuje wyjazdy kolonijne dla dzieci i młodzieży, prowadzi bezpłatną wypożyczalnię wózków inwalidzkich, łóżek szpitalnych oraz innego sprzętu rehabilitacyjnego. Z kolei Prawosławny Ośrodek Eleos w Gorlicach pomaga w pozyskiwaniu sprzętu rehabilitacyjnego, dofinansowuje dożywianie dzieci w szkołach, rozprowadza wśród potrzebujących odzież oraz artykuły żywnościowe.

Warsztaty Terapii Zajęciowej są przeznaczone dla osób, w stosunku do których orzeczono niepełnosprawność, ale kwalifikują się do uczestnictwa w tej terapii. Takich osób nie brakuje w powiecie gorlickim. Często nikt o nich nie pamięta, a już na pewno nie oferuje im jakichkolwiek zajęć. Proboszcz prawosławnej parafii w Gładyszowie znał sytuację tych osób. Tak narodził się pomysł utworzenia warsztatów. Działa tam pięć pracowni: gospodarstwa domowego, komputerowo - informatyczna, rękodzieła artystycznego, haftu i szycia, gospodarczo - techniczna. Jest także sala do rehabilitacji i zajęcia rehabilitacyjne dla uczestników warsztatów. Z zajęć w WTZ Gładyszów korzysta 25 osób. W 2001 roku został powołany przez Jego Ekscelencję Najprzewielebniejszego Adama arcybiskupa przemysko - nowosądeckiego, Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia z siedzibą w Gładyszowie. Ma on za zadanie nieść pomoc ludziom potrzebującym. Ośrodek organizuje wyjazdy kolonijne oraz wycieczki dla dzieci i młodzieży, prowadzi bezpłatną wypożyczalnię wózków inwalidzkich, łóżek szpitalnych oraz innego sprzętu rehabilitacyjnego. W 2010 roku, dzięki ludziom dobrej woli, został oddany do użytku dom charytatywny rehabilitacyjno - opiekuńczy. Prawosławny Ośrodek Eleos w Gorlicach pomaga potrzebującym niezależnie od wyznania. Zbiera żywność, a następnie organizuje świąteczne paczki, pomaga w pozyskiwaniu sprzętu rehabilitacyjnego dla osób niepełnosprawnych, dofinansowuje dożywianie dzieci w szkołach, pozyskuje i rozprowadza wśród potrzebujących odzież oraz artykuły żywnościowe, pomaga finansowo osobom, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Pamiętając o słowach Pisma Świętego "ochotnego dawcę Bóg miłuje", spodziewają się nagrody nie tu na ziemi, lecz w życiu przyszłym. W reportażu pokażemy pracę codzienną warsztatów, a także przypomnimy historię powstania ośrodka miłosierdzia oraz inne formy działalności.

Komentarze

Skomentuj
 • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

  Ocena społeczności: - Głosów: 0

  Hity dnia

  Wszystkie hity »

  Logowanie

  Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

  ×