Dołęga-Mostowicz. Kiedy zamykam oczy

Dołęga-Mostowicz. Kiedy zamykam oczy, Polska 2019

Tadeusz Dołęga-Mostowicz miał różne oblicza. Można go postrzegać jako obrońcę II Rzeczpospolitej lub jako jej krytyka. Spektakl ukazuje, jak niejednoznaczną był postacią.

 • Czas trwania: 75 minut, Gatunek: Spektakl teatralny

Dołęga-Mostowicz. Kiedy zamykam oczy w telewizji

ZwińRozwiń
 • HIT Dnia

  Poniedziałek 20.05.2019 21:00

  TVP 1

Multimedia

Obsada

 • Wojciech Mecwaldowski jako Tadeusz Dołęga-Mostowicz
 • Piotr Rogucki jako Stanisław Weber / Nowak
 • Marian Opania jako Stanisław Nowak / Weber
 • Julia Wieniawa jako Ada
 • Elżbieta Jarosik jako Nowakowa
 • Mariusz Bonaszewski jako Pułkownik
 • Kamila Baar-Kochańska jako Wanda
 • Henryk Gołębiewski jako Menel

Twórcy

 • Wojciech Żogała Scenografia

Opis programu

ZwińRozwiń

Tadeusz Dołęga-Mostowicz miał różne oblicza. Można go postrzegać jako obrońcę II Rzeczpospolitej lub jako jej krytyka. Spektakl ukazuje, jak niejednoznaczną był postacią. Będzie mowa o tym, skąd pisarz czerpał inspirację, a także o jego perypetiach miłosnych. Kluczem do biografii Dołęga-Mostowicz jest bohater jednej z jego powieści, Nikodem Dyzma, którego pierwowzorem był podobno Stanisław Weber. Przedstawienie Teatru Telewizji jest także próbą reinterpretacji dokonań pisarza.

Kim był Tadeusz Dołęga - Mostowicz? Pisarzem, kobieciarzem, obrońcą II Rzeczpospolitej czy jej wprawnym krytykiem? Spektakl w reżyserii Marka Bukowskiego, który powstał we współpracy ze scenarzystą Maciejem Dancewiczem, w absolutnie gwiazdorskiej obsadzie, ukazuje w autorski sposób niejednoznaczną postać Dołęgi - Mostowicza. Ze spektaklu dowiemy się wiele o inspiracjach twórcy "Znachora", a także jego perypetiach miłosnych. Poznamy pierwowzór postaci Nikodema Dyzmy oraz jego dalszy, powojenny żywot w Polsce Ludowej. Właśnie Dyzma będzie w tej opowieści kluczem do biografii znakomitego pisarza. Dla wszystkich miłośników słynnych ekranizacji Dołęgi - Mostowicza może być to doskonała okazja do zapoznania się z przedwojennymi perypetiami autora "Pamiętników Pani Hanki", szczególnie że nigdy przedtem nie powstało dzieło telewizyjne ukazujące jego osobiste losy. Spektakl Teatru Telewizji może być asumptem do wydobycia Dołęgi - Mostowicza z ukrycia i próbą ciekawej reinterpretacji jego dokonań. Tytułowy bohater, Tadeusz Dołęga - Mostowicz, był nie tylko patriotą, wybitnym publicystą, protocelebrytą i jednym z najpoczytniejszych pisarzy w międzywojniu (oraz współcześnie), ale także stanowił kogoś w rodzaju inżyniera ludzkich serc oraz umysłów. W sztuce poznajemy głównego bohatera przez pryzmat dziejów niejakiego Stanisława Webera vel Stanisława Nowaka, rzekomego pierwowzoru powieściowego Nikodema Dyzmy. I choć życie pisarza przerwały tragiczne, niewyjaśnione zresztą do dziś wydarzenia, to wykreowany przez niego człowiek z awansu - typowy karierowicz - nie tylko przetrwał zagładę przedwojennego świata, ale i święci triumfy w każdej kolejnej epoce.

Komentarze

Skomentuj
 • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×