Dzieje kultury polskiej

Królestwo bez korony - Polska dzielnicowa, Polska 1998

Opowieść o ostatnim stuleciu Rzeczypospolitej szlacheckiej otwiera wspomnienie rządów saskich i zmieniających się z upływem czasu ocen tego okresu.

  • Czas trwania: 56 minut, Gatunek: Program historyczny

Dzieje kultury polskiej w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

  • Leszek Skrzydło Autor

Opis programu

ZwińRozwiń

Film daje wszechstronny obraz kultury Polski wieku XIII w okresie rozbicia dzielnicowego. Autorzy opierają się przy tym na materialnych pozostałościach epoki w postaci architektury i dzieł sztuki głównie sakralnej, numizmatów, pieczęci, dokumentów oraz zabytków - przede wszystkim najbardziej znaczących obiektów architektury kościelnej, m.in. w Sulejowie, Wąchocku, Trzebnicy, Krakowie i Sandomierzu. Naszkicowany obraz kultury XIII-wiecznej Polski ma kontekst historyczny - przemiany kulturowe ukazano na tle wydarzeń politycznych.

Kolejny film z cyklu "Dzieje kultury polskiej". Wszechstronny obraz kultury Polski wieku XIII w okresie rozbicia dzielnicowego. Na podstawie najbardziej znaczących obiektów architektury sakralnej, między innymi w Sulejowie, Wąchocku, Trzebnicy, Krakowie i Sandomierzu, przedstawiono proces kształtowania nowego stylu w architekturze, gotyku. Przemiany kulturowe i osiągnięcia artystyczne ukazano na tle politycznych wydarzeń, wśród których naczelne miejsce zajmowały zmagania władców dzielnicowych o zjednoczenie Polski i przywrócenie utraconej korony.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×