Dżungla od kuchni

Eating Wild, USA

Zachwycona fauną i florą nad brzegiem rzeki Kinabatangan, Anis przygotuje rybę na sposób filipiński - faszerowaną liśćmi tapioki i mięsem kraba w sosie z mleka kokosowego.

  • Gatunek: Magazyn kulinarny

Dżungla od kuchni w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Anis i Nigel, przyglądając się małym stworzeniom w lasie deszczowym w Malezji, trafiają na trop słoni. Anis zainspirowana piękną przyrodą dżungli przygotuje sałatkę z kwiatu bananowca z krewetkami oraz rybę z pędami kokosowymi w karmelowym sosie.

W tym odcinku Nigel pokaże Anis swoją pasję do obserwacji ptaków. Dowiemy się też, jakie zwierzęta w środku nocy wychodzą na brzeg rzeki. Zachwycona fauną i florą nad brzegiem rzeki Kinabatangan, Anis przygotuje rybę na sposób filipiński - faszerowaną liśćmi tapioki i mięsem kraba w sosie z mleka kokosowego. Druga propozycja to filipiński deser turon z plantanów i owoców chlebowca, zawiniętych w ciasto do sajgonek. W tym odcinku Nigel pokaże Anis swoją pasję do obserwacji ptaków. Dowiemy się też, jakie zwierzęta w środku nocy wychodzą na brzeg rzeki. Zachwycona fauną i florą nad brzegiem rzeki Kinabatangan, Anis przygotuje rybę na sposób filipiński - faszerowaną liśćmi tapioki i mięsem kraba w sosie z mleka kokosowego. Druga propozycja to filipiński deser turon z plantanów i owoców chlebowca, zawiniętych w ciasto do sajgonek.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×