Dżungla od kuchni

Eating Wild, Singapur

Nigel Marven i Anis Nabilah odwiedzają rezerwaty przyrody i obszary z chronionymi zwierzętami w Malezji. Ponadto wspólnie gotują na świeżym powietrzu.

  • Gatunek: Magazyn kulinarny

Dżungla od kuchni w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Nigel i Anis w tym odcinku docierają do rezerwatu słoni, który jest też sierocińcem dla małych słoniątek. Z uroczymi zwierzakami spędzą cały dzień karmiąc je i pielęgnując. Po dniu pełnym pracy Nigel i Anis przygotują dania, do powstania których zainspirowały ich słonie. Ciastka krewetkowe z pikantnym makaronem i zielone curry z wołowiną i z dzikim bakłażanem to jedne z najpopularniejszych dań kuchni tajskiej.

Nigel Marven i Anis Nabilah to duet, który czerpie kulinarne inspiracje z egzotycznych podróży. Nigel i Anis w tym odcinku docierają do rezerwatu słoni, który jest też sierocińcem dla małych słoniątek. Z uroczymi zwierzakami spędzą cały dzień karmiąc je i pielęgnując. Po dniu pełnym pracy Nigel i Anis przygotują dania, do powstania których zainspirowały ich słonie. Ciastka krewetkowe z pikantnym makaronem i zielone curry z wołowiną i z dzikim bakłażanem to jedne z najpopularniejszych dań kuchni tajskiej. Nigel Marven i Anis Nabilah to duet, który czerpie kulinarne inspiracje z egzotycznych podróży. Nigel i Anis w tym odcinku docierają do rezerwatu słoni, który jest też sierocińcem dla małych słoniątek. Z uroczymi zwierzakami spędzą cały dzień karmiąc je i pielęgnując. Po dniu pełnym pracy Nigel i Anis przygotują dania, do powstania których zainspirowały ich słonie. Ciastka krewetkowe z pikantnym makaronem i zielone curry z wołowiną i z dzikim bakłażanem to jedne z najpopularniejszych dań kuchni tajskiej.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×