Ekspres miłosierdzia

Polska 2014

Bohaterami odcinka będą osoby niepełnosprawne. Widzowie zobaczą, jak dzieci i młodzież rehabilitowane są poprzez hipoterapię, sztukę i modę.

 • Czas trwania: 30 minut, Gatunek: Cykl reportaży

Ekspres miłosierdzia w telewizji

ZwińRozwiń
 • Sobota 20.09.2014 06:25 Odcinek 6

  TVP 1

 • Sobota 13.09.2014 06:20 Odcinek 5

  TVP 1

 • Sobota 28.06.2014 06:25 Odcinek 3

  TVP 1

 • Sobota 21.06.2014 06:20 Odcinek 2

  TVP 1

 • Sobota 14.06.2014 06:25 Odcinek 1

  TVP 1

 • Sobota 17.05.2014 06:15 Odcinek 4

  TVP 1

 • Sobota 10.05.2014 06:10 Odcinek 3

  TVP 1

Twórcy

 • Grzegorz Sadurski Scenariusz

Opis programu

ZwińRozwiń

Bohaterami odcinka będą osoby niepełnosprawne. Widzowie zobaczą, jak dzieci i młodzież rehabilitowane są poprzez hipoterapię, sztukę i modę. W Kazimierzu Dolnym nad Wisłą osoby niepełnosprawne otaczane są opieką wolontariuszy Stowarzyszenia św. Anny. Pod okiem artystów powstają obrazy, rysunki, portrety i wyklejanki. Krakowska KLIKA to stowarzyszenie, które powołał sam Karol Wojtyła. Fundacja Hipoterapia prowadzi rehabilitację na koniach. Wioleta koordynuje projekty związane z modą - pokazy mody oraz warsztaty wizażu dla osób niepełnosprawnych.

Wśród cierpiących oddzielną grupę stanowią osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności dorośli i dzieci. W programie zobaczymy, jak dzieci i młodzież rehabilitowane są poprzez hipoterapię, sztukę i...modę, odwiedzimy malowniczy Kazimierz Dolny nad Wisłą, gdzie osoby niepełnosprawne otaczane są opieką wolontariuszy Stowarzyszenia świętej Anny, sięgającego tradycją XVI wieku oraz poznamy fenomen krakowskiej KLIKI, stowarzyszenia, które powołał do życia sam Karol Wojtyła, a które nieprzerwanie od ponad 40 lat łączy kolejne pokolenia pełno - i niepełnosprawnych przyjaciół. Śledzimy jedne z zajęć plastycznych organizowanych w ramach działalności Stowarzyszenia św. Anny w Kazimierzu nad Wisłą. Na razie spotkania podopiecznych, ich opiekunów i wolontariuszy odbywają się na gościnnej plebanii, do czasu, aż powstanie oddzielna siedziba Stowarzyszenia. To tu pod okiem artystów powstają obrazy, rysunki, portrety, wyklejanki i wszelkie inne dzieła plastyczne. W zajęciach uczestniczą m.in. niepełnosprawne siostry bliźniaczki Kasia i Karolina obie po dziecięcym porażeniu mózgowym. Opowiadają o tym, dlaczego mimo trudności komunikacyjnych przyjeżdżają co tydzień do miasteczka i skąd czerpią nieprawdopodobną pogodę ducha. Wioleta jest niezwykle piękną i pełna wdzięku młoda kobietą. Do Fundacji Hipoterapia trafiła jako niespełna trzylatka, kiedy to rozpoczęła rehabilitację na koniach. Dziś, choć jeździ na wózku, pracuje w Fundacji, gdzie dba o jej wizerunek i kontakty z mediami, a po godzinach jako wolontariuszka koordynuje projekty związane z modą: charytatywne pokazy mody oraz warsztaty wizażu przełamujące stereotyp osób niepełnosprawnych jako tych niepotrzebujących dobrze wyglądać. Dominik również wyrastał w Hipoterapii. Jego pasją stała się sztuka i występy w grupie teatralnej Kucyki działającej pod skrzydłami Fundacji. Dzięki udziałowi w zespole występował na deskach najlepszych krakowskich teatrów.

Komentarze

Skomentuj
 • telewidz (gość)

  czy będzie okazja to obejrzeć jeszcze raz? imponujący materiał......

  13.09.2014 08:15

Dodaj komentarz

  Ocena społeczności: - Głosów: 0

  Hity dnia

  Wszystkie hity »

  Logowanie

  Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

  ×