Gerson

Polska 2013

Wojciech Gerson - malarz, reprezentant akademizmu i realizmu lat 80. i 90. XIX w. - zainicjował powstanie Krajowej Wystawy Sztuk Pięknych. Reportaż przedstawia prace artysty.

  • Czas trwania: 20 minut, Gatunek: Reportaż

Gerson w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Wojciech Gerson urodził się w Warszawie 1 lipca 1831 r. Zmarł 25 lutego 1901 r. Był malarzem, rysownikiem, pedagogiem, krytykiem sztuki, reprezentantem akademizmu i realizmu lat 80. i 90. XIX w. W 1858 r. zainicjował powstanie Krajowej Wystawy Sztuk Pięknych, przekształconej później w Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych. Gerson odrzucił nowe prądy artystyczne. Najbardziej cenił malarstwo historyczne o patriotyczno-dydaktycznej wymowie. W reportażu przedstawione zostaną prace artysty znajdujące się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie.

Wojciech Gerson, polski malarz, rysownik ilustrator, pedagog i krytyk sztuki związany z Warszawą, czołowy reprezentant akademizmu i realizmu lat 80. i 90. XIX w. W reportażu zostaną przedstawione prace artysty znajdujące się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie: "Ruiny baszty zamkowej w Ojcowie", "Widok Płocka", "Ruiny zamku trockiego pod Wilnem", "Spotkanie na drodze z Trok do Wilna", "Przed chatą", "W Tatrach", "Pożegnanie włościanina z koniem", "Przy studni", "Wyschnięty potok w Tatrach", "Cmentarz górski", "Odpoczynek", "Krajobraz tatrzański" i "Krajobraz podgórski". Wszystkie te obrazy wpisują się w nurt malarstwa realistycznego. O Wojciechu Gersonie jako malarzu realiście opowie prof. nadzw. dr hab. Irena Dżurkowa - Kossowska z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Obok malarstwa świeckiego Gerson tworzył także malarstwo religijne. Obrazy przedstawiające świętych lub sceny biblijne zdobią dzisiaj kościoły polskie. O Gersonie jako twórcy dzieł religijnych opowiedzą: ks. Włodzimierz Nast z Kościoła św. Trójcy w Warszawie oraz ks. Roman Pawlas z Kościoła ewangelicko - augsburskiego w Tomaszowie Mazowieckim. Do zobrazowania wypowiedzi księży posłużą obrazy Wojciecha Gersona z kościołów w Tomaszowie Mazowieckim, Pabianicach, Warszawie, Milanówku, Pruszkowie, Wiązownej i z Bargłowa Kościelnego. Wojciech Gerson jest patronem warszawskiego Liceum Plastycznego. W reportażu znajdą się także zdjęcia z zajęć z malarstwa, podczas których uczniowie liceum podejmą się trudu namalowania portretu Wojciecha Gersona.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×