Gwiazdy tamtych lat

Janusz Gniatkowski, Polska 1998

Program prezentuje wybitne osobowości estrady, teatru i kina okresu powojennego. Każdy odcinek jest opowieścią o wybranym artyście, jego pasjach, problemach, nieszczęściach.

  • Czas trwania: 28 minut, Gatunek: Cykl reportaży
  • Reżyseria: Krzysztof Wojciechowski

Gwiazdy tamtych lat w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Twórcy

  • Janusz Horodniczy Autor
  • Krzysztof Wojciechowski Autor
  • Hubert Waliszewski Zdjęcia
  • Krzysztof Wojciechowski Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Program prezentuje wybitne osobowości estrady, teatru i kina okresu powojennego. Każdy odcinek jest opowieścią o wybranym artyście, jego pasjach, problemach, nieszczęściach, które mu się przytrafiły. Bohaterowie ukazywani są najczęściej we własnym domu, w rodzinnym gronie, wśród przyjaciół, przy ulubionych zajęciach.

GWIAZDY TAMTYCH LAT JANUSZ GNIATKOWSKI Film dokumentalny, 28 min, TVP 1993 Występują: Janusz Gniatkowski, Krystyna MaciejewskaJanusz Gniatkowski był niewątpliwie legendą polskiej piosenki lat pięćdziesiątychi sześćdziesiątych. Urodził się we Lwowie, w 1928 roku. Po wojnie wraz z rodziną znalazł się na Śląsku. Przypadek zrządził, że podczas towarzyskiego spotkania zaśpiewał jedną z lwowskich piosenek. Ciepły, pięknie brzmiący baryton oczarował obecnego wtedy dyrygenta orkiestry, Zygmunta Kazaneckiego. I tak zaczęła się kariera Gniatkowskiego - piosenkarza. Nagrania, koncerty, wyjazdy - w krótkim czasie stał się bożyszczem publiczności. Z własnym zespołem i programem "Spotkamy się za rok" bił rekordy popularności w radiu i na estradzie. Ten program wylansował także Nataszę Zylską i Jana Danka. W latach siedemdziesiątych Gniatkowski wraz z Anną German i Mieczysławem Wojnickim jeździli do Związku Radzieckiego, USA i Europy Zachodniej. Jego płyty wydawane były także za granicą. Pasmo sukcesów przerwał tragiczny w skutkach wypadek samochodowy. Do zdrowia wracał - pod opieką kochającej i pełnej poświęcenia żony, Krystyny Maciejewskiej, niegdyś dobrze zapowiadającej się piosenkarki warszawskiego STS - u, laureatki Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie w 1962 roku opolskiego festiwalu w roku 1963. Autorzy filmu przedstawiają przełomowy momentwalki Gniatkowskiego o życie i rehabilitację poprzez miłość - nie tylko dzięki kontaktom z lekarzami. W życiu Gniatkowskiego, mieszkającego w małej miejscowości Poraj pod Częstochową, ogromną rolę odgrywała religia.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

    Ocena społeczności: - Głosów: 0

    Hity dnia

    Wszystkie hity »

    Logowanie

    Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

    ×