Henryk Mikołaj Górecki - III Symfonia "Symfonia pieśni żałosnych"

Polska 2001

III Symfonia na sopran i orkiestrę Henryka Mikołaja Góreckiego, zwana "Symfonią pieśni żałosnych", należy do najsłynniejszych utworów muzyki poważnej.

  • Czas trwania: 70 minut, Gatunek: Koncert

Henryk Mikołaj Górecki - III Symfonia "Symfonia pieśni żałosnych" w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

III Symfonia na sopran i orkiestrę Henryka Mikołaja Góreckiego, zwana "Symfonią pieśni żałosnych", została skomponowana w 1976 roku na zamówienie rozgłośni niemieckiej. Jej pierwsze wykonanie przemknęło właściwie niezauważone. Obecnie III Symfonia Góreckiego należy do najsłynniejszych utworów muzyki poważnej. Prezentowane nagranie zostało zarejestrowane 4 października 2001 roku w katedrze pw. Chrystusa Króla w Katowicach. Sopranistce Zofii Kilanowicz towarzyszyła Narodowa Orkiestra Symfoniczna PR w Katowicach pod batutą Antoniego Wita.

III Symfonia Henryka Mikołaja Góreckiego należy do najsłynniejszych utworów II połowy XX wieku. Mimo że powstała w latach 70., faktycznie ujrzała światło dzienne na początku lat 90.. Do jej niezwykłej popularności przyczynili się Brytyjczycy, dla których III Symfonia okazała się wyjątkowym odkryciem w historii muzyki. Prezentowane nagranie zostało zarejestrowane 4 października 2001 r. w Katedrze pod wezwaniem Chrystusa Króla w Katowicach. Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach dyryguje Antoni Wit.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×