Historia jednego obrazu

"Santo Prosdocimo", Ryszard Demel, Polska 2019

Cykl prezentujący najznakomitsze polskie dzieła sztuki. Program prowadzą historyk sztuki oraz ekspert przedstawiający w atrakcyjny sposób okoliczności powstania dzieła i związane z nim ciekawostki.

  • Czas trwania: 8 minut, Gatunek: Cykl reportaży

Historia jednego obrazu w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Cykl prezentujący najznakomitsze polskie dzieła sztuki. W studiu zostaną poddane analizie obrazy polskich twórców - zgromadzone w polskich muzeach, galeriach i kolekcjach zagranicznych, a także te, które należą do osób prywatnych. Będzie też mowa o "dziełach utraconych", zaginionych albo zrabowanych podczas wojen i zaborów. Program prowadzą historyk sztuki oraz ekspert przedstawiający w atrakcyjny sposób okoliczności powstania dzieła i związane z nim ciekawostki.

Kryptę w katedrze Santa Maria Assunta w Padwie zdobi pięć witraży wykonanych przez Ryszarda Demela. Jeden z nich przedstawia św. Prosdocima, który obok św. Antoniego, św. Justyny i św. Daniela, jest patronem miasta. O witrażu i jego twórcy, który wypracował własną technikę budowy witraży refrakcyjnych, rozmawiają historyk sztuki prof. Jan Wiktor Sienkiewicz i historyk dr Andrzej Smoliński.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×