Hitler walczy z Ameryką. Niemieckie bombowce nad Nowym Jorkiem

Hitlers Angriff auf Amerika, Niemcy 2005

Dokument opowiada o mało znanych epizodach II wojny światowej, karkołomnych planach niemieckiej machiny wojennej, dotyczących ataku lotniczego na USA, oraz próbach ich realizacji.

  • Czas trwania: 60 minut, Gatunek: Program dokumentalny
  • Reżyseria: Christoph Weber

Hitler walczy z Ameryką. Niemieckie bombowce nad Nowym Jorkiem w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

  • Christoph Weber Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Megalomania Hitlera nie znała granic. Na długo przed wybuchem wojny przywódca III Rzeszy planował druzgoczący atak lotniczy na Stany Zjednoczone. Jeden z jego planów zbombardowania Nowego Jorku mógł zostać zrealizowany 11 września. Dokument opowiada o mało znanych epizodach II wojny światowej, karkołomnych planach niemieckiej machiny wojennej oraz próbach ich realizacji. Wykorzystane zostały wspomnienia byłych pilotów i konstruktorów, materiały archiwalne oraz oryginalne dokumenty z epoki.

Megalomania Hitlera nie znała granic. Na długo przed wybuchem wojny przywódca III Rzeszy planował druzgoczący atak lotniczy na Stany Zjednoczone. Jeden z jego planów zbombardowania Nowego Jorku mógł zostać zrealizowany 11 września - ponad pół wieku przed upadkiem wież World Trade Center. Hitler oczami wyobraźni widział wieżowce Manhattanu równane z ziemią przez niemieckie bomby. Zdawał sobie sprawę z symbolicznego znaczenia tych budynków i zakładał, że niszcząc je, zada Amerykanom wyjątkowo silny cios. Już po przystąpieniu USA do wojny nazistowski nalot na Nowy Jork mógł być zdarzeniem odwracającym losy całej kampanii. Niemieccy stratedzy dwoili się i troili, aby odpowiedzieć na wyzwanie Führera. Pomysł nalotu na Amerykę wydawał się niemożliwy do realizacji, ponieważ niemieckie bombowce musiałyby pokonać 11 000 kilometrów bez uzupełniania paliwa. Willy Messerschmitt, prezes zakładów lotniczych Messerschmitt AG, był jednak gotów skonstruować podobne maszyny, aby zapewnić swej firmie lukratywny kontrakt z Luftwaffe. Powstało kilka prototypów „Amerika Bomber”, jak nazywano owe samoloty, jednak koszty produkcji i sytuacja na froncie uniemożliwiła ich szersze zastosowanie. Po upadku planów wykorzystania dalekosiężnych bombowców naziści przyjęli propozycję młodego pułkownika lotnictwa Victora von Lossberga, który zasugerował śmiały atak bombowy przy użyciu hydroplanu, wspieranego logistycznie przez łodzie podwodne. Ta misja nie doszła jednak do skutku po tym, jak amerykańska flota wyparła U-booty ze swojego wybrzeża. Potem pojawiła się kolejna koncepcja - atak przy użyciu rakiety interkontynentalnej o kryptonimie „A10”... Dokument „Hitler walczy z Ameryką. Niemieckie bombowce nad Nowym Jorkiem” opowiada o mało znanych epizodach II wojny światowej, karkołomnych planach niemieckiej machiny wojennej oraz próbach ich realizacji. Za sprawą wspomnień byłych pilotów i konstruktorów, materiałów archiwalnych oraz oryginalnych dokumentów z epoki, twórcy filmu ujawniają szczegóły zdarzeń, które mogły przejść do historii jako „pierwszy 11 września”.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×