Inspektorzy od żywności

Food Inspectors, Wielka Brytania 2013

Inspektorzy żywności zdradzają, na co uważać powinni konsumenci, aby mieć pewność, że kupowane przez nich produkty nie są zafałszowane. Nie zabraknie porad, jak wybierać zdrową żywność.

  • Gatunek: Lifestyle

Inspektorzy od żywności w telewizji

ZwińRozwiń
  • Sobota 06.06.2020 05:40 Odcinek 1 (Sezon 2)

    TVN Style

Multimedia

Opis programu

ZwińRozwiń

Brytyjscy Inspektorzy żywności skontrolują jakość pożywienia i bez skrupułów zamkną każdy lokal, nie spełniający wymogów sanitarnych. Zajrzą do każdej szafki, sprawdzą każdą potrawę i napój. Pokażą, czym się ryzykuje, jedząc poza domem. Niczym Sherlock Holmes, wytropią każde spożywcze przestępstwo.

Grupa inspektorów żywności zdradza czy można mieć zaufanie do branży spożywczej. Stoją na straży dobrego jedzenia i zdradzają na co uważać powinni konsumenci aby mieć pewność, że kupowana przez nich żywność nie jest zafałszowana. Nie zabraknie porad jak wybierać zdrową żywność w dobrej cenie i jak uważać na speców od marketingu. Zadaniem inspektorów od żywności jest dbanie o porządek i kontrolę tego, co powinno znajdować się w kuchni. Często jednak odkrywają coś, co przyprawia o dreszcze nawet najbardziej doświadczonych z nich. W dzisiejszym odcinku inspektorki Claire i Mary odwiedzą chiński bar, który właśnie zmienił właścicieli. Poprzednie wizyty pozostawiały wiele do życzenia, a co przyniesie ta inspekcja? Ryż przechowywany poza lodówką, królik - pupilek córki właściciela, który ma swoje przytulne gniazdko w kuchni, mysie odchody... to tylko kilka grzechów, na które zwróciły uwagę Claire i Mary. A będzie ich znacznie więcej... Inspektorzy od żywności zwykle kontrolują sklepy i restauracje, ale nie tylko. Często ich praca przypomina pracę detektywa. Branża spożywcza to ogromny biznes, który przyciąga wielu oszustów. A oni z kolei narażają nas - konsumentów na poważne choroby. Częstym procederem spotykanym na wsiach jest kradzież mięsa, które później może trafić na nasze stoły. Takie mięso może nie nadawać się do spożycia, co więcej - może być groźne dla naszego zdrowia! Wyobraźcie sobie, że właśnie zaczynacie pracę w sektorze spożywczym. Nie macie pojęcia, jak poruszać się w gąszczu przepisów. Możecie wtedy poprosić o pomoc inspektora od żywności! Dzięki niemu praca w barze, restauracji, czy sklepie stanie się znacznie prostsza. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że jedna trzecia zatruć pokarmowych ma miejsce w domu albo w miejscach pracy. Dlatego nasz inspektor skontroluje jakość przygotowywanego jedzenia w jednej z jednostek straży pożarnej. Do jakich dojdzie wniosków? A co z bezpieczeństwem i higieną zachowaną podczas robienia popularnej kanapki? Jest wiele zagrożeń wynikających z niewłaściwego przygotowania żywności. W skrajnych przypadkach mogą się one skończyć długotrwałym pobytem w szpitalu a nawet śmiercią. Co może się stać po zjedzeniu niedopieczonego kotleta? Przekonajcie się sami! Zapraszamy na pierwszy odcinek "Inspektorów od żywności"!

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×