Jakubiak rozgryza Polskę

Mielony, Polska 2021

Drugi sezon serii, która przedstawia przeboje kuchni polskiej w różnych odsłonach. Tomasz Jakubiak kontynuuje kulinarną podróż po kraju w poszukiwaniu przepisów na tradycyjne, polskie dania i ich regionalne warianty.

  • Czas trwania: 22 minut, Gatunek: Magazyn kulinarny

Jakubiak rozgryza Polskę w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Opis programu

ZwińRozwiń

Tomasz Jakubiak kontynuuje kulinarną podróż po kraju w poszukiwaniu przepisów na tradycyjne, polskie dania i ich regionalne warianty. Tym razem poznamy sekrety przyrządzania idealnego rosołu, chłodnika, grochówki, ozorków, klusek, placków, kotletów mielonych oraz kaczki i dań z grzybów. Tomek przygotuje własne wersje tych potraw, inspirując się przepisami lokalnych kucharzy i gospodyń.

Drugi sezon serii, która przedstawia przeboje kuchni polskiej w różnych odsłonach. Tomasz Jakubiak kontynuuje kulinarną podróż po kraju w poszukiwaniu przepisów na tradycyjne, polskie dania i ich regionalne warianty. Tym razem poznamy sekrety przyrządzania idealnego rosołu, chłodnika, grochówki, ozorków, klusek, placków, kotletów mielonych oraz kaczki i dań z grzybów. Tomek przygotuje własne wersje tych potraw, inspirując się przepisami lokalnych kucharzy i gospodyń.

Komentarze

Skomentuj
  • Maria (gość)

    Poproszę o przepis na kaczkę z pomarańczami, którą przyrządzał dzisiaj Pan Tomek w programie. Wygląda smakowicie, aż ślinka cieknie.

    05.03.2022 11:01

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: 10.0 Głosów: 1

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×