Japoński drzeworyt - obrazy przepływającego świata

Ukiyo-e, images du monde flottant, Francja 2008

Autorzy filmu przybliżą widzom historię drzeworytu. Sztuka ta, wywodząca się z XVII-wiecznej Japonii, stała się inspiracją dla wielu europejskich twórców, takich jak Monet i Van Gogh.

  • Czas trwania: 60 minut, Gatunek: Program dokumentalny

Japoński drzeworyt - obrazy przepływającego świata w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Sztuka drzeworytu wywodzi się z XVII-wiecznej Japonii, kiedy kraj znajdował się pod rządami szogunów. Początkowo drzeworyt wykorzystywany był wyłącznie do druku teatralnych afiszy, portretów znanych aktorów i reklam domów publicznych. Z biegiem czasu zaczęli korzystać z niego wybitni japońscy artyści, tacy jak Hokusai i Hiroshige. Razem z literaturą i teatrem kabuki stał się jednym z filarów japońskiej kultury. Z czasem znajomość drzeworytu rozszerzyła się także na kraje Zachodu. W Europie stał się on inspiracją m.in. dla Moneta i Van Gogha.

Ponad 400 lat temu narodził się w Japonii nowy rodzaj sztuki. Ukiyo-e, czyli "obrazy przepływającego świata" pozwalały artystom dokumentować otaczające ich życie, a z czasem stały się - obok literatury i teatru kabuki - jednym z filarów japońskiej kultury. Kariera drzeworytu rozpoczęła się w połowie XVII wieku, a więc w czasach, gdy rządy szogunów utrzymywały kraj w ścisłej izolacji od świata. Ukiyo-e z początku wykorzystywano do druku teatralnych afiszy, portretów popularnych aktorów lub reklam domów publicznych. Związany z wielkomiejskim życiem, teatrem, herbaciarniami i domami schadzek, drzeworyt został w końcu wyprowadzony w plener przez wybitnych twórców schyłkowej epoki Edo, Hokusaiego i Hiroshige. Wspaniałe dzieła z połowy XIX wieku do dziś imponują kompozycją i wyważoną atmosferą kontemplacji przyrody. Dokument "Japoński drzeworyt. Obrazy przepływającego świata" to podróż do źródeł sztuki drzeworytniczej Nipponu. Śledząc dzieje ukiyo-e widzowie mają okazję także poznać wpływ, jaki wywarło ono na artystów zachodu, na czele z Van Goghiem czy Monetem.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×