Kiedy dziecko się jąka

Kid's Speech, Wielka Brytania 2011

Film ukazuje losy Brytyjczyków biorących udział w kursie terapeutycznym dla jąkających się dzieci i ich rodzin. Celem szkolenia jest poprawa mowy dzieci i wyjaśnienie rodzicom, na czym polega jąkanie.

 • Czas trwania: 55 minut, Gatunek: Reportaż

Kiedy dziecko się jąka w telewizji

ZwińRozwiń
 • Poniedziałek 21.01.2013 14:40

  TVP 2

 • Piątek 14.09.2012 14:15

  TVP 2

Opis programu

ZwińRozwiń

Jąkanie to problem wielu milionów dzieci na całym świecie i ich rodzin. Film ukazuje losy trojga młodych Brytyjczyków biorących udział w dwutygodniowym kursie terapeutycznym prowadzonym przez ośrodek pomocy rodzinom jąkających się dzieci. Celem szkolenia jest poprawa mowy dzieci i wyjaśnienie rodzicom, na czym polega jąkanie. Założycielem ośrodka jest Michael Palin.

Jąkanie to problem wielu milionów dzieci na całym świecie. Jąkające się dziecko jest w ponad stu tysiącach brytyjskich rodzin. W filmie śledzimy losy trojga młodych Brytyjczyków, którzy biorą udział w dwutygodniowej terapii w ośrodku pomocy rodzinom z jąkającymi się dziećmi. Kurs ten ma na celu poprawę mowy dzieci. Ale terapia dotyczy także ich rodziców, którzy mają okazję zrozumieć, na czym polega zjawisko jąkania. Ośrodek założył Michael Palin, którego ojciec się jąkał i który w zwiazku z tym dobrze rozumie, jak bardzo ten problem wpływa na życie całej rodziny, na to, jak jest postrzegana. Dziesięcioletni Reggie jest najstarszy z sześciorga rodzeństwa. I tylko on się jąka. Zaczęło się to z dnia na dzień, kiedy miał dwa i pół roku. Victoria, jego matka, bardzo się martwi o rozwój chłopca. "Kiedy Reggie próbuje coś powiedzieć, ludzie odwracają się od niego i odchodzą. To łamie mi serce. Martwię się. Ale on wydaje się nie przyjmować. Na pytanie, jak się czuje, zawsze odpowiada: dobrze. Nigdy nie powie, że coś go naprawdę dotyka. Ale przecież musi go boleć, że ktoś nie zwraca na niego uwagi i nie słucha tego, co mówi". Jedenastoletni William mieszka z rodzicami i dwoma braćmi. Właśnie zaczął chodzić do szkoły średniej i coraz bardziej martwi się swoim jąkaniem. William jest niezwykle wrażliwy, przykłada się do nauki. Może robić tyle rzeczy. Ale się jąka. A ponieważ jest perfekcjonistą, dla niego to poważna wada. Rodzice już dziś zamartwiają się, jak w przyszłości poradzi sobie z szukaniem pracy. Może być najlepszy spośród kandydatów, ale z powodu mowy jego kandydatura znajdzie się na ostatnim miejscu. Częściej niż chłopcy, dziewczynki na ogół wyrastają z jąkania. Ale mowa czternastoletniej Betham coraz bardziej się pogarsza od czasu, kiedy w wieku pięciu lat zaczęła się jąkać. Kiedyś miała bogate słownictwo i recytowała wierszyki. Jako dwulatka znała na pamięć wierszyk o sowie i kotku. Pamiętała tyle rymów ze swoich książeczek i w kółko je powtarzała. Dziś żali się, że nie może się wysłowić, a dzieci wyśmiewają się z niej.

Komentarze

Skomentuj
 • Agnieszka1 (gość)

  Wczoraj oglądałam ten film dokumentalny w telewizji, i bardzo mnie zafascynował. Bardzo ciekawy temat. Szkoła dla zaciętych, Rozumiem tych ludzi, sama od dziecka się zacinam, jąkam, i wiem coś o tym. Wiem jak ciężko z tego wyjść. Gdy bym wiedziała dokładnie gdzie ta szkoła się mieści też bym pojechała. Zależy mi żeby przestać się zacinać, jąkać się.

  16.11.2016 20:18

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×