Polska 2008
Reportaż pokazuje różnice w uczestnictwie kobiet żydowskich i chrześcijanek w życiu religijnym. Dokument przedstawia udział Żydówek w modlitwach i w inauguracji świąt.
Sobota 19.09.2015 08:40
Autorzy reportażu wyjaśniają, na czym polega różnica w uczestnictwie kobiet żydowskich i chrześcijanek w życiu religijnym. Starają się wyjaśnić, czemu pochodzenie żydowskie jest wyznaczone przez fakt posiadania matki Żydówki. Pochodzenie z ojca Żyda nie jest w pełni uznawane przez prawo żydowskie, Halachę. Dokument przedstawia także uczestnictwo kobiet w modlitwach w synagodze oraz rozdział pomiędzy częścią żeńską i męską. Będzie również mowa o roli kobiet w inauguracji żydowskich świąt.
Autorzy programu wyjaśniają, na czym polega różnica w uczestnictwie kobiet żydowskich i chrześcijanek w życiu religijnym. Chcą podważyć stereotyp, zgodnie z którym wyznawczynie judaizmu są postrzegane jako istoty w pewnym sensie drugoplanowe z religijnej perspektywy. Postarają się także wyjaśnić, czemu pochodzenie żydowskie wyznaczone jest przez fakt posiadania matki Żydówki. Pochodzenie z ojca Żyda nie jest w pełni uznawane przez prawo żydowskie Halachę. Taka osoba w świecie religijnym nie jest traktowana jako Żyd czy Żydówka. Opowiedzą o uczestnictwie kobiet w modlitwach odbywających się w synagodze, o rozdziale pomiędzy częścią żeńską i męską oraz powodach takiego rozdziału. Będzie także mowa o uczestnictwie kobiet w inauguracji wszystkich żydowskich świąt poprzez zapalenie świec i odmówienie stosownego błogosławieństwa.
Telemagazyn z wydaniem magazynowym: