Konflikty, bitwy, wojny

Eskadra kościuszkowska, Polska 2007

Konflikty, bitwy, wojny w telewizji

ZwińRozwiń

Prowadzący

  • prof. Janusz Cisek

Twórcy

  • Tadeusz Kondracki Autor
  • Elżbieta Szumiec-Zielińska Autor

Opis programu

ZwińRozwiń

W wojnie polsko-bolszewickiej w latach 1919-1920 piękną kartę bojową zapisała 7. Eskadra Myśliwska im. Tadeusza Kościuszki. Większość pilotów stanowili ochotnicy ze Stanów Zjednoczonych. Walki amerykańskich lotników to świadectwo polsko-amerykańskiego braterstwa broni - spłata długu honorowego za udział Polaków, a zwłaszcza Tadeusza Kościuszki i Kazimierza Pułaskiego w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Polska uhonorowała sojuszników zza Atlantyku odznaczeniami bojowymi, a poległych - pomnikiem na Cmentarzu Orląt we Lwowie.

W wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1920 roku piękną kartę bojową zapisała 7 Eskadra Myśliwska im. Tadeusza Kościuszki. Większość jej pilotów stanowili ochotnicy ze Stanów Zjednoczonych. Walki amerykańskich lotników to świadectwo polsko-amerykańskiego braterstwa broni spłata "długu honorowego" za udział Polaków, a zwłaszcza Tadeusza Kościuszki i Kazimierza Pułaskiego, w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Po zwycięstwie nad bolszewikami Polska uhonorowała sojuszników zza Atlantyku odznaczeniami bojowymi, a poległych okazałym pomnikiem na Cmentarzu Orląt we Lwowie. Pozostała też wdzięczna pamięć o grupie amerykańskich przyjaciół śpieszących na odsiecz naszemu krajowi. Tradycje "kościuszkowskie" i godło 7 Eskadry odżyły w dniach Bitwy o Anglię za sprawą spadkobiercy jej tradycji sławnego Dywizjonu 303.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

  • Trwa cisza wyborcza, dlatego komentowanie w serwisie zostało tymczasowo zablokowane. Zapraszamy do dzielenia się opiniami i komentarzami po zakończeniu ciszy

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×